12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie lekarskiej wysłanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2023 roku

12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie lekarskiej wysłanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2023 roku

W 2023 roku, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podjął kroki, aby zmniejszyć ilość nieodwołanych wizyt, rozesławszy blisko 12 milionów wiadomości tekstowych do pacjentów z całego kraju. Wiadomości te miały na celu przypomnieć o nadchodzących wizytach u specjalistów, badaniach czy hospitalizacjach. Tymczasem, niestety, prawie 1,3 miliona wizyt było niewykorzystane w tym samym roku.

SMS-y wysłane przez NFZ miały na celu przypominanie o pierwszych wizytach w różnych dziedzinach medycyny. Wśród nich były między innymi kardiologia, ortopedia, operacje jaskry, endoprotezoplastyka, gastroskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Przypomnienie było wysyłane cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem z informacją o świadczeniu, terminie i numerem telefonu do odwołania wizyty.

Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podkreśla, że ważne jest dla pacjentów, aby poinformowali placówkę, jeżeli nie będą mogli stawić się na umówione spotkanie. Dzięki temu inny pacjent będzie miał szansę skorzystać z tej wizyty. Nieodwołane spotkanie to stracona szansa dla innego pacjenta.

Warunkiem otrzymania przypomnienia jest podanie poprawnego numeru telefonu podczas rejestracji. Skala problemu nieodwołanych wizyt jest znacząca. Magdalena Mil zwraca uwagę na sytuację w Warmii i Mazurach, gdzie najwięcej nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń ortopedycznych i traumatologicznych (ponad 12 tysięcy przypadków), fizjoterapii ambulatoryjnej (ponad 8 tysięcy) oraz kardiologii (5 tysięcy) i endokrynologii (3 tysiące).

Problem nie stawiania się na badania oraz umówione operacje jest równie poważny. Statystyki pokazują, że nie zgłosiło się 1267 pacjentów na rezonans magnetyczny, 1028 na tomografię komputerową, 944 na gastroskopię oraz 843 na kolonoskopię. Natomiast 50 pacjentów nie stawiło się na zabieg dotyczący gruczołu krokowego, 45 na endoprotezoplastykę stawu kolanowego i 32 na stawu biodrowego.

Nieodwołanie wizyty wydłuża czas oczekiwania na spotkanie z lekarzem. Dlatego NFZ podkreśla, jak ważne jest informowanie o swojej nieobecności. Dzięki temu inny pacjent zyska szansę na skorzystanie z wizyty.

Działania NFZ mają również charakter edukacyjny. Organizacja włączyła się do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt. Kampania trwa od 2022 roku i realizowana jest we współpracy z publicznymi oraz prywatnymi placówkami medycznymi.