Najpopularniejsze miejsca w Elblągu

Elbląg to ciekawe miasto, które wciąż ma kilka ładnych terenów zielonych. Nie ma tu zabytków w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale można wybrać się na spacer jednym z wielu szlaków wiodących przez lasy. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest chyba neogotycki zamek z XIX wieku, położony na szczycie wzgórza z niesamowitym widokiem na Elbląg i okolice. Jego wnętrze zostało niedawno odnowione i obecnie odbywają się w nim m.in. wystawy sztuki i koncerty. Stare Miasto jest również warte poświęcenia godziny lub dwóch – jest kompaktowe i ma kilka uroczych zabytków, takich jak Kościół Mariacki lub kilka domów z muru pruskiego. Jeśli lubisz się włóczyć, możesz również sprawdzić Nowe Miasto, które zostało zbudowane w drugiej połowie XX wieku po zabraniu prawie wszystkiego ze swojego poprzednika. Jest tam sporo sklepów, więc jeśli lubisz zakupy, to miejsce może być dla Ciebie interesujące.

Katedra w Elblągu

Katedra w Elblągu to piękny przykład architektury neogotyckiej. Zbudowana w pierwszej połowie XX wieku, po tym jak poprzednia została zniszczona w pożarze, nie została nawet ukończona do czasu zakończenia II wojny światowej. Obecnie jest jeszcze w trakcie remontu, więc niektóre części mogą być zamknięte. Katedra ma piękne wnętrze, z witrażami i dużymi organami. Kościół jest wart odwiedzenia nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także dlatego, że jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w regionie. W katedrze odbywają się liczne koncerty, wystawy i inne wydarzenia. Katedra znajduje się w środku miasta i jest łatwo dostępna, ponieważ posiada własny parking. Jest otwarta dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem kilku świąt. Budynek jest otwarty od 10 rano do 4 po południu, natomiast koncerty organowe odbywają się zazwyczaj co tydzień w godzinach 10:30-12:00. Wstęp do katedry kosztuje 12 zł, natomiast koncerty organowe 10 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o katedrze, personel organizuje wycieczki z przewodnikiem w języku polskim i angielskim.

Muzeum sztuki

Muzeum Sztuki Zachęta (Muzeum Zachęty) to muzeum sztuki współczesnej. Mieści się w dawnym budynku Elektrowni Elbląskiej (w którym nadal można dostrzec elementy Art Deco). Budynek został zaprojektowany przez Stefana Sauera, a muzeum zostało otwarte w 1968 roku. Zachęta może nie jest najbardziej znanym muzeum sztuki w Polsce, ale ma ciekawą kolekcję. Znajduje się w niej ponad 10 000 dzieł sztuki polskich i zagranicznych artystów, w tym tak znane nazwiska jak Marcel Duchamp, Pablo Picasso, Francis Bacon, Andy Warhol czy Cyprian Żewłakow. W Zachęcie odbywa się również wiele ciekawych wystaw. Są to zarówno wystawy czasowe, jak i stałe, takie jak kolekcje sztuki współczesnej czy malarstwa. Zachęta jest zdecydowanie warta odwiedzenia, jeśli lubicie sztukę współczesną. Zachęta znajduje się w centrum Elbląga, przy ul. Żeromskiego 46. Czynna jest od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 17. Wstęp do muzeum kosztuje 25 zł dla dorosłych, natomiast bilet ulgowy dla studentów i dzieci do lat 18 kosztuje 15 zł. Oprócz wystaw w Zachęcie odbywają się okolicznościowe wykłady, warsztaty i inne wydarzenia.

Wzgórze zamkowe

Wzgórze Zamkowe to malownicze wzniesienie, na którym stoi neogotycki Zamek w Elblągu. Jest on najbardziej znaną atrakcją Elbląga i wiele osób go odwiedza, mimo że nie jest to muzeum. Wzgórze otoczone jest parkiem, w którym można spędzić przyjemne popołudnie na wędrówkach. Można też wejść na szczyt zamku, choć nie ma tam zbyt wielu rzeczy do zobaczenia. Panorama Elbląga jest fantastyczna, więc nawet jeśli nie lubisz muzeów czy zamków, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić Wzgórze Zamkowe. Jak się tam dostać? Można dojść pieszo, ale nie jest to zbyt wygodne. Lepszą opcją jest skorzystanie z autobusu miejskiego, który można znaleźć na Starym Mieście i wysiąść tuż u stóp Wzgórza Zamkowego. Autobusy odjeżdżają co 30 minut, a podróż trwa około 10 minut. Bilety kosztują 3 zł dla dorosłych i 2 zł dla dzieci.

Widoki z zamku – Panorama wieży

Na Wzgórzu Zamkowym znajdują się dwie atrakcje, które warto odwiedzić: panoramiczny widok z wieży zamkowej oraz widok z kościoła św. Wacława. Wieża jest otwarta w godzinach od 10 do 16. Wstęp kosztuje 12 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci do 16 roku życia. Widok z wieży jest bardzo ładny, a widok z kościoła jeszcze lepszy, choć więcej osób odwiedza wieżę. Jeśli chcecie zobaczyć panoramę z kościoła, to powinniście odwiedzić ją podczas nabożeństwa, gdyż w czasie mszy wieża jest zamknięta. Niestety nie ma możliwości robienia zdjęć wewnątrz kościoła.

Stare miasto

Elbląska starówka to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli interesuje nas architektura lub historia. Stare Miasto zostało w dużej mierze zniszczone po II wojnie światowej i odbudowane w latach 50. i 60. XX wieku. Centralną częścią dzielnicy jest Rynek, na którym znajduje się mały market i wiele ciekawych budynków. Do najciekawszych zabytków należą Ratusz, Stara Synagoga i Kościół Mariacki. Stare Miasto posiada również kilka domów z muru pruskiego, które są warte odwiedzenia, jeśli lubisz architekturę. Stare Miasto jest łatwo dostępne i można je zwiedzać pieszo. Można je również zwiedzić samochodem lub wypożyczyć rower. Aby dostać się na Stare Miasto, można skorzystać z autobusu miejskiego, który odjeżdża z dworca autobusowego na Nowym Mieście lub przejść pieszo (odległość między Nowym i Starym Miastem wynosi około 1 km).

Nowe miasto

Elbląskie Nowe Miasto to dzielnica, która powstała w drugiej połowie XX wieku po przejęciu niemal wszystkiego od poprzednika. Dzielnica jest w większości funkcjonalna i monotonna, ale jest kilka ciekawych budynków, takich jak kino, hotel, czy centrum handlowe. Jeśli chcesz dostać kawałek komunistycznej architektury, ta część Elbląga jest dobrym miejscem do odwiedzenia. Nowe Miasto znajduje się na południe od Starego Miasta. Można do niego dotrzeć zarówno pieszo, jak i samochodem. Aby dotrzeć tam pieszo, należy kierować się ulicą Świętojańską z Rynku na Starym Mieście.

Widoki „z drugiej strony”

Elbląg to stosunkowo duże miasto, które jest dobrze skomunikowane z innymi miastami w Polsce. Bez problemu dostaniesz się tu autobusem z Gdańska lub Szczecina. Jeśli odwiedzisz miasto w weekend, możesz też skorzystać z Kolei Elbląskiej, która odjeżdża z Dworca Głównego w Gdańsku. Jeśli przyjedziesz tu autobusem, podróż trwa około 4 godzin. Jeśli przyjedziecie tu pociągiem, podróż potrwa około 2 godzin. Podczas zwiedzania Elbląga należy koniecznie przejść przez rzekę Elbląg na drugą stronę miasta, ponieważ z jednej strony nie ma tak dobrych widoków jak z drugiej.

Elbląg to urokliwe miasto, które z pewnością zaskoczy Cię, jeśli nie postawisz sobie zbyt wysokich oczekiwań. Nie jest to może najciekawsze miasto, ale warte odwiedzenia, jeśli będziecie przejeżdżać nad Bałtykiem. Poznaj stare miasto, przejdź przez rzekę i nie zapomnij odwiedzić neogotyckiego zamku na wzgórzu. Nie zapomnijcie też zwiedzić dzielnic, bo są tam miejsca, które warto odwiedzić. Elbląg może nie jest najciekawszym miastem, ale na pewno warto go odwiedzić, jeśli jesteś przejazdem na wybrzeżu Bałtyku.