Co warto zobaczyć w Elblągu?

Elbląg to niewielkie miasto, które ma wiele do zaoferowania. Słynie w całej Polsce z pięknej architektury i przyjemnej okolicy. Na szczęście jest też bardzo łatwo dostępne z każdego miejsca w kraju. Dwie godziny drogi od Warszawy sprawiają, że możesz być tam w mgnieniu oka i wrócić do domu przed snem. Jeśli więc masz wolne popołudnie lub wybierasz się na weekendową wycieczkę gdzieś w pobliżu, rozważ zatrzymanie się w Elblągu na zwiedzanie, zakupy lub po prostu filiżankę kawy. Jest tam wiele rzeczy do zrobienia, które nie będą Cię nic kosztować, ale jeśli jesteś skłonny wydać na nie trochę pieniędzy, mogą być również całkiem niezapomniane.

Odwiedź zamek!

Miasto Elbląg położone jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest dość stare, pochodzi z XIV wieku. Podczas swojej długiej i ciekawej historii wielokrotnie zmieniało właścicieli, a nawet kilka razy zostało zniszczone. Mimo to Elbląg zdołał pozostać pięknym miejscem. Dominujący nad miastem zamek jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce. Jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jest sporym wyróżnieniem, biorąc pod uwagę, że na świecie jest tylko około 900 miejsc UNESCO. Zamek został zbudowany w połowie XIV wieku. Służył jako rezydencja władców warmińskich, a później został zdobyty przez Krzyżaków. To właśnie tutaj odbyła się słynna bitwa pod Grunwaldem, która była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy.

Wycieczka statkiem po jeziorze

Elbląg położony jest nad jeziorem Druzno, jednym z największych jezior w kraju. Jezioro Druzno połączone jest z jeziorami warmińsko-mazurskimi, dzięki czemu stanowi część jednego dużego systemu ekologicznego i jest bardzo ważnym miejscem dla przyrody i dzikich zwierząt. Popularnym zajęciem dla turystów w Elblągu jest wycieczka statkiem po jeziorze. Możesz zarezerwować wycieczkę w języku angielskim lub po prostu pojawić się na molo i wynająć przewodnika. Jeśli mówisz po polsku, możesz to zrobić również. Możesz wybrać pomiędzy małą łodzią motorową a łodzią wiosłową. Łódź motorowa jest wygodniejsza i szybsza, ale łódź wiosłowa jest całkiem urocza. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę, będzie ona trwała około 1,5 godziny, a łódź musi pokonać około 5 mil. Można zobaczyć najpiękniejsze miejsca jeziora Druzno, takie jak Wigierski Park Narodowy, łąki Koronowskie, czy wyspę Spichrzów.

Odwiedziny w Synagodze

Wielka Synagoga w Elblągu jest jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych synagog w Europie. Została zbudowana w 1892 roku w mauretańskim stylu architektonicznym i jest absolutną atrakcją miasta. Sam budynek ma bardzo imponującą neo-mauretańską architekturę i jest ozdobiony pięknymi witrażami i unikalnym, ręcznie malowanym, misternym sufitem. Jest to naprawdę widok, który warto zobaczyć. Synagoga jest jedynym zachowanym budynkiem gminy żydowskiej w Elblągu. Do dziś jest wykorzystywana przez małą społeczność żydowską w Elblągu, ale także przyjmuje gości z całego świata. Synagoga jest otwarta dla zwiedzających codziennie, w różnych godzinach.

Spacer wzdłuż rzeki

Elbląg położony jest nad brzegiem rzeki Brdy, która jest jedną z największych rzek w kraju. Wypływa ona z jeziora Druzno, a łączy się z Wisłą. Rzeka Brda jest bardzo pięknym miejscem i jest to idealne miejsce na spacer, szczególnie w nocy, kiedy miasto jest oświetlone światłami. Rzekę widać niemal z każdego centralnego miejsca w Elblągu, można też wzdłuż niej spacerować. Wzdłuż rzeki można spacerować w kierunku jeziora. Wzdłuż rzeki można podziwiać piękne zabytki architektury, takie jak Wielka Synagoga, Ratusz i Kościół św. Marii Magdaleny. Można również wybrać się na krótki spacer do Muzeum Warmii i Mazur, które znajduje się obok rzeki.

Odwiedziny w muzeum

W mieście Elbląg mieści się Muzeum Warmii i Mazur, które jest jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Jest to muzeum państwowe, które skupia się na historii i kulturze regionu. W Elblągu znajdują się obecnie dwa oddziały muzeum: jeden mieści się w zabytkowym otoczeniu zamku elbląskiego, a drugi w pięknym, starym młynie. Oba muzea mają bogatą ofertę wystawową, w której znajdują się artefakty i eksponaty z wielu okresów historycznych, od epoki kamienia łupanego po czasy współczesne. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, takich jak gobelin z zamku w Malborku, Statek Gdański, czy rzeźby Henryka Wieniawskiego i Kazimierza Skolitkowskiego.

Wpadnij na obiad lub kawę do pobliskiej kawiarni

Jednym z najlepszych sposobów na spędzenie czasu w Elblągu jest miły posiłek i kawa w pobliskich cafe Kulturalna. Jest to urocza kawiarnia znajdująca się w centrum miasta, przy głównej ulicy, w pobliżu mostu. W okolicy nowego miasta znajdziecie miejsce, które ma najlepszą kawę w Elblągu i jedno z najlepszych menu lunchowych w mieście, z pysznymi kanapkami, sałatkami, makaronami i wrapami. Nowe miasto to świetne miejsce na wypad z przyjaciółmi lub nawet na randkę. Zawsze jest tu tłoczno, więc możecie być pewni, że jest to dobre miejsce. Można tam również pójść, aby popracować lub pouczyć się. Jest to bardzo przyjazne miejsce, ale robi się dość głośno, gdy gra muzyka na żywo.

Zamek w Elblągu jest jednym z miejsc, które próbuje dostać się na światową listę UNESCO

Zamek w Elblągu jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na wodzie, otoczony rzeką Brdą. Zamek został wybudowany w połowie XIV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków w kraju. Zamek został zbudowany przez władców warmińskich, którzy wykorzystywali go jako rezydencję. W późniejszym czasie został zdobyty przez Zakon Krzyżacki. To właśnie tutaj odbyła się słynna bitwa pod Grunwaldem, która jest jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Bitwa ta jest znacząca, ponieważ zakończyła podbój regionu bałtyckiego przez Zakon Krzyżacki. Zamek jest również jedną z najważniejszych polskich fortyfikacji i aspiruje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Elbląg to urokliwe miasto, które ma wiele do zaoferowania. Jego najbardziej znanymi zabytkami są piękny Zamek Elbląski oraz Wielka Synagoga. Można też wybrać się na wycieczkę statkiem po jeziorze lub pospacerować wzdłuż rzeki. Jeśli chcesz zobaczyć naprawdę piękne i ciekawe miejsce, Elbląg jest idealnym miejscem na wyjazd.