Maraton Pisania Listów Amnesty International: Wielkie zaangażowanie społeczności Akademickiej w Elblągu

Maraton Pisania Listów Amnesty International: Wielkie zaangażowanie społeczności Akademickiej w Elblągu

Amnesty International przeprowadziło 6 grudnia Maraton Pisania Listów, który zgromadził prawie 300 aktywistów w Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Elblągu. W tej inicjatywie uczestniczyli studenci z ANS i młodzież z wielu elbląskich szkół średnich, w tym II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu oraz Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Wydarzenie rozpoczęło się od inspirującego wykładu dr Anny Majer z Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim na temat znaczenia pomagania innym, ilustrowanego na przykładzie popularnej bajki o Reksiu. Później dr Olga Filaszkiewicz, organizatorka maratonu i wykładowca w Instytucie Ekonomicznym ANS, omówiła misję i działania Amnesty International oraz coroczne maratony pisania listów. Podkreślała, że jest to jedno z największych globalnych przedsięwzięć na rzecz praw człowieka, które mobilizuje miliony ludzi do walki o prawa osób, które są systematycznie łamane.

Dr Filaszkiewicz odniosła się do daty wydarzenia, mówiąc: „Dziś jest 6 grudnia, dzień, który w naszej kulturze jest związany z obchodami Mikołajek. Cieszy mnie, że możemy tak licznie wesprzeć tych, którzy są pokrzywdzeni i których prawa są łamane. Każdy list, który napiszemy, jest jak mały mikołajkowy prezent dla Any Marii, Rockiego i Ahmeda”.

Po wprowadzeniu teoretycznym nadszedł czas na działanie. Uczestnicy maratonu skupili swoje wysiłki na walce o sprawiedliwość dla trzech osób. Studenci opowiedzieli zebranym ich historie.

Ana Maria Santos Cruz, matka aktywisty Pedro Henrique, który został zastrzelony przez nieznanych sprawców w wieku 31 lat. Policjanci podejrzani o jego zabójstwo nadal pracują, a proces prawny jeszcze się nie rozpoczął.

Rocky Myers to Afroamerykanin z niepełnosprawnością intelektualną, który został skazany na śmierć pomimo braku dowodów wiążących go z miejscem zbrodni i mimo wycofania zeznań przez kluczowego świadka. Sędzia skazał go na karę śmierci wbrew woli ławy przysięgłych.

Ahmed Mansoor to poeta, bloger i obrońca praw człowieka, który obecnie odbywa karę więzienia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za publiczne mówienie o łamaniu praw człowieka w tym kraju.

Uczestnicy maratonu byli głęboko poruszeni tymi historiami, co pokazały ich komentarze. „Musimy pomagać. Ludzie jak Ahmed nie mogą cierpieć za chęć niesienia pomocy innym i walkę o ich prawa” – mówiła Karolina, jedna z uczestniczek. Michał, student ANS, zaznaczył: „Nie możemy być obojętni na los osób niesprawiedliwie skazanych, bo to może spotkać każdego z nas”.

Maraton dał uczestnikom szansę na wyrażenie solidarności z tymi, którzy doświadczają niesprawiedliwości i prześladowań. Działania te zaowocowały niemal 700 listami, które trafią do decydentów w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Brazylii.