Powrót polskiej gospodarki do wzrostu: ożywienie sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej

Powrót polskiej gospodarki do wzrostu: ożywienie sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej

W Polsce zarysowuje się pozytywny trend w gospodarce, zaznaczając się poprzez ożywienie w sektorze sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej. Dodatkowo, obserwujemy spadek cen żywności. Szwajcarski bank centralny przekazał również dobrą wiadomość dla osób posiadających kredyty we frankach. Jednakże, atmosfera panująca na giełdach nie jest zbyt optymistyczna, a Rosja postanowiła zawiesić eksport oleju napędowego. Oto pięć kluczowych aspektów dotyczących obecnej sytuacji gospodarczej.

Klienci w Polsce wydają się być bardziej aktywni i rośnie liczba dokonywanych przez nich zakupów, co potwierdzają najnowsze statystyki GUS dotyczące sprzedaży detalicznej. Te dane skłaniają ekonomistów do stwierdzenia, że trzeci kwartał tego roku będzie lepszy dla polskiej gospodarki niż poprzednie, a PKB nie będzie już dalej maleć.

Chociaż sprzedaż detaliczna była w sierpniu niższa o 2,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, ten spadek jest mniej drastyczny niż oczekiwano (-4%). Dodatkowo, porównując dane na poziomie miesięcznym, sprzedaż wzrosła o 2,8% w porównaniu do lipca, co jest największym wzrostem od marca i osiągnęła najwyższy poziom od początku roku. Wśród asortymentu, który cieszył się większą popularnością, znalazły się paliwa oraz odzież i obuwie, które zanotowały wzrost sprzedaży o ponad 3,5%, a także meble i sprzęt RTV oraz AGD, których sprzedaż wzrosła o 2,6%. Te statystyki mogą sugerować, że sytuacja finansowa konsumentów poprawia się i są oni skłonni do dokonywania większych zakupów.