Port morski w Elblągu ma za sobą ponad 700 lat historii

Port morski w Elblągu ma za sobą ponad 700 lat historii

Na ostatniej konferencji w Elblągu przedyskutowano wiele aspektów związanych z historią portu morskiego w Elblągu, jak i jego przyszłych zadaniach. Rada miasta uchwaliła to wydarzenie jako rok tradycji morskich Elbląga. Przedyskutowano najbliższą przyszłość portu, czyli to, w jaki sposób ma być wykorzystywany. Temat przywrócenia portu jest już nadmieniany od 30 lat. Prezydent miasta zwrócił na to uwagę wszystkich obecnych na konferencji. Ludzie pragną, aby Elbląg nareszcie wrócił na mapę morską. Powołano nawet komisję, która ma za zadanie oceniać, co należy zrobić, aby Elbląg zwrócił się ponownie ku morzu.

Na konferencji zwrócono uwagę także na to, że działania przynoszą zamierzone efekty, dlatego też wszystkim jest niezmiernie miło ze względu na to, że wysiłki nie poszły w tym przypadku na marne i realizacja postępuje właściwym torem. Konferencja miała również swoją część naukową, na której głos zabrali istotni doktorzy z polskich uniwersytetów. Mogli wyrazić swoje opinie i obawy na temat tego projektu.

Jeżeli interesują was miasta portowe, przeczytajcie również o sportach, które można uprawiać podczas odpoczynku nad morzem https://infolegnica.pl/wakacje-nad-morzem-a-mozliwosc-uprawiania-sportu/.

Bolączki związane z portem w Elblągu

Niestety zwrócono również uwagę na to, że w związku z powołaniem portu elbląskiego może pojawić się całkiem sporo bolączek, takich jak na przykład to, że miasto jest położone na terenach śródlądowych. Dodatkowo kolejnym problemem okazuje się sytuacja dotycząca rozmieszczenia wód w okolicy morza obok Elbląga. Ponieważ wody obok Elbląga są w niektórych miejscach bardzo płytkie, port w tym mieście nie może swobodnie konkurować z jakością portu gdańskiego. Wspominano również historyczne znaczenie portu w tej lokalizacji.

Był on niezwykle ważny, ponieważ pozwolił zarabiać rządom miasta pieniądze za pośrednictwem handlu morskiego. W starym porcie elbląskim wypływały statki, które przewoziły drewno, zboże i przyprawy. Z czasem Elbląg zagubił swoją tradycję, ponieważ zaczął się powoli stawać miastem przemysłowym, a nie portowym. Jedynym istotnym dla tej tradycji elementem, który pozostał w Elblągu to stocznia. Prezydent wskazał również na to, że przez następne kadencje samorządy zamierzają wspierać przywrócenie dawnej świetności w elbląskim porcie, aby ponownie dostawcy mogły zostać uruchomione z tego miejsca.