Pokrzywdzona przez oszustwo nigeryjskie – Przestroga dla internautów

Pokrzywdzona przez oszustwo nigeryjskie – Przestroga dla internautów

Pewna kobieta z powiatu elbląskiego została niestety ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego, które rozgrywało się w przestrzeni internetowej. Zainicjowała romantyczną relację online z osobą ukazującą się jako żołnierz amerykański, a jej zaufanie kosztowało ją ponad 8 tysięcy złotych. Policja wydaje ostrzeżenie i apeluje do wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku.

Oszustwo nigeryjskie to nielegalne działanie, dokonywane najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych, które polega na manipulacji ofiary poprzez nawiązanie kontaktu i budowanie zaufania, a następnie wyłudzanie pieniędzy pod różnymi pretekstami. Tak też było w przypadku wspomnianej kobiety z powiatu elbląskiego, która przez internetowy komunikator poznała osobę twierdzącą, że służy jako żołnierz sił pokojowych ONZ w Syrii. Ten oszust przedstawiał się jako „James” i przez kilka miesięcy budował romantyczną relację z kobietą, obiecując przyjechać do Polski. Jednakże potrzebne były pieniądze na urlop, które miały być wpłacone na określone konto ONZ. Niestety, kobieta uwierzyła w tę historię i przelała ponad 8 tysięcy złotych w kilku transzach. Po zrealizowaniu płatności, kontakt z „Jamesem” nagle się urwał. Po pewnym czasie kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła sprawę na policję.

Zwracamy uwagę na niebezpieczeństwa płynące od oszustów internetowych. Podczas nawiązywania nowych znajomości online, należy zachować ostrożność, szczególnie gdy nasz rozmówca prosi o przelanie pieniędzy. Oszuści mają swoje schematy działania – zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych, nie udzielają informacji o miejscu pochodzenia, a ich profile na portalach społecznościowych są pozbawione jakichkolwiek danych osobistych. Wzbudzając zaufanie ofiary przez regularny kontakt i opowiadanie wymyślonych historii, następnie proszą o wsparcie finansowe np. na zakup biletu lub pokrycie kosztów wysyłki paczki. Schematy oszustw są często modyfikowane, dlatego jedynie nasza czujność i zdystansowanie do przekazywanych informacji mogą uchronić nas przed staniem się kolejną ofiarą.

W celu uniknięcia stania się ofiarą „oszustów nigeryjskich”, ważne jest, aby pamiętać o pewnych objawach tego rodzaju przestępstwa. Jeżeli ktoś proponuje nam pomoc w odzyskaniu pieniędzy dla uchodźcy politycznego z Afryki i obiecuje za to np. 12 milionów dolarów, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem. Podobnie, jeśli zostaliśmy poinformowani o wygranej w zagranicznej loterii, o której nigdy nie słyszeliśmy, lub otrzymujemy nieoczekiwany spadek po krewnym, o którym nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Jeżeli dodatkowo od nas wymaga się opłat manipulacyjnych (np. na prawników, certyfikaty), powinniśmy uznać takie sytuacje za podejrzane. Pamiętajmy również, że certyfikaty wystawiane przez różne instytucje są dokumentami zabezpieczonymi technologicznie (np. hologramy, mikrodruk) i skan takiego certyfikatu nie ma żadnej wartości prawnej.