Internetowy sklep okazją do prania brudnych pieniędzy

Internetowy sklep okazją do prania brudnych pieniędzy

57-letni Dariusz S. został oskarżony przez Prokuraturę o pranie nielegalnych środków przez sklep internetowy, co doprowadziło do wyłudzenia pieniędzy z ponad 500 osób. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Rejonowego w Elblągu, gdzie będzie toczył się proces przeciwko mieszkańcowi miasta.

Dariusz S., dowodziący sklepem internetowym, w którym miał prać brudne pieniądze, prowadził swoją działalność od 12 kwietnia 2021 roku aż do końca maja tego samego roku. W ciągu zaledwie półtora miesiąca udało mu się oszukać 502 niewinne osoby. Akt oskarżenia został skierowany do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu 17 listopada.

Zgodnie z kodem karnym, art. 299, Dariuszowi S. postawiono zarzut prania brudnych pieniędzy. Jego działalność polegała na otwarciu trzech kont bankowych na swoje dane osobowe, a następnie udostępnieniu dostępu do nich nieznanej liczbie osób. To umożliwiło przelanie na te konta funduszy pochodzących z 502 różnych oszustw, za pośrednictwem sklepu internetowego – wyjaśnia Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Pani Ziębka podkreśla, że liczba ofiar wynika z ilości osób, które nabyły produkty poprzez fikcyjny sklep internetowy i zgłosiły oszustwo. Za swoje działania Dariuszowi S. grozi kara od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności.

Na koniec, dodaje Ewa Ziębka, wartość pieniędzy przyjętych przez oskarżonego (wynikających z 502 oszustw) wynosi ponad 408 tys. złotych.