Astronomiczny weekend pełen atrakcji dla miłośników kosmosu

Astronomiczny weekend pełen atrakcji dla miłośników kosmosu

Przez cały weekend, od 29 do 30 września, zaplanowaliśmy wiele ekscytujących atrakcji dla tych, którzy są zafascynowani kosmosem. Będą mieli one szansę na uczestnictwo w obserwacjach nieba za pomocą specjalistycznych urządzeń, oglądanie przedstawień w przenośnym planetarium Orbitek oraz rozgrywanie gier planszowych.

Obchody rozpoczną się w piątek, 29 września, na Bulwarze Zygmunta Augusta. Od godziny 17:00 do 21:00 pracownicy Parku Astronomicznego z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przeprowadzą prezentację różnorodnych instrumentów astronomicznych. Wydarzenie rozpocznie się od zaprezentowania teleskopów służących do obserwacji Słońca. Po nastaniu zmierzchu, uczestnicy będą mogli skorzystać z profesjonalnego sprzętu do obserwacji nocnego nieba. Poznają m.in. tajniki działania teleskopu słonecznego Lunt, który jest wykorzystywany do badania tarczy słonecznej oraz teleskopu Celestron, idealnego do obserwacji Księżyca, planet i innych głębokich obiektów kosmicznych. Rozpocznie się ono o godzinie 18:25, tuż po zachodzie słońca. W przypadku złej pogody, zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej, gdzie pod namiotem odbędzie się wystawa historycznych instrumentów obserwacyjnych.

Następnego dnia, 30 września, w czytelni Biblioteki Naukowej oraz w sali „U św. Ducha” odbędzie się spotkanie z grami planszowymi o tematyce kosmicznej, które zostało zorganizowane we współpracy z klubem Planszówkowy Zawrót Głowy. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w różnych grach, przeznaczonych dla osób w każdym wieku. Tymczasem w sali „U św. Ducha” będą prezentowane krótkie pokazy dotyczące Układu Słonecznego w przenośnym planetarium Orbitek.

Zapraszamy wszystkich na te fantastyczne wydarzenia bez żadnych opłat. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani limitu miejsc. To jest idealna okazja dla miłośników kosmosu, aby pogłębić swoją pasję i podzielić się nią z innymi.