Wyszukiwane są jednostki godne tytułu "Fest Miejscówki" do uwzględnienia na specjalnej mapie – projekt Centrum Inicjatyw Senioralnych

Wyszukiwane są jednostki godne tytułu "Fest Miejscówki" do uwzględnienia na specjalnej mapie – projekt Centrum Inicjatyw Senioralnych

Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS) poszukuje miejsc, które wyróżniają się swoją przyjaznością dla starszych obywateli Poznania, stolicy Wielkopolski. Projekt ma na celu stworzenie unikalnej mapy tych lokali, które szczególnie uwzględniają potrzeby seniorów i zasługują na szczególne uznanie w kontekście oferty miejskiej skierowanej do tej grupy wiekowej. Miejsca publiczne, instytucje, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne firmy mają szanse być docenione i wpisane na mapę.

Tworzenie tej specjalnej mapy to nie tylko promocja działań na rzecz seniorów mieszkających w Poznaniu. To również okazja dla seniorów, by stać się bardziej świadomymi i aktywnymi uczestnikami miejskich inicjatyw skierowanych do nich. Z drugiej strony, to zachęta dla organizacji działających na rzecz seniorów do szukania nowych, inspirujących rozwiązań.

Aby ubiegać się o to prestiżowe wyróżnienie, podmiot musi oferować usługi specjalnie dostosowane do potrzeb starszych ludzi. Wśród kryteriów, które mogą zadecydować o sukcesie, znajdują się takie jak: organizowanie ciekawych wydarzeń dla seniorów, inicjowanie prosenioralnych rozwiązań, bycie miejscem spotkań i integracji seniorów, aktywne promowanie swojej oferty wśród starszych ludzi, oferowanie atrakcyjnych zniżek dla seniorów lub możliwość bezpłatnej uczestnictwa w wydarzeniach, dbałość o przyjazną atmosferę dla seniorów oraz profesjonalną i życzliwą obsługę klienta, posiadanie udogodnień architektonicznych dostosowanych do potrzeb starszych osób, a także współpraca z innymi podmiotami działającymi na rzecz seniorów.

Miejsca, które otrzymają wyróżnienie „Fest Miejscówki”, zostaną uwzględnione na Senioralnej Mapie Poznania. Elektroniczna wersja mapy będzie dostępna na stronie internetowej CIS, natomiast wersje papierowe będą dostępne w siedzibie CIS. „Fest Miejscówki” zostaną również objęte specjalnym pakietem promocyjnym. Wyróżnienia będą przyznawane co roku i beneficjenci będą mieli możliwość składania wniosków o przedłużenie tytułu na kolejny rok.

Wyróżnienia zostaną wręczone podczas corocznej inauguracji jesiennej serii wydarzeń „Senioralni. Poznań”.

Projekt „Senioralna Mapa Poznania” jest kontynuacją wcześniejszej inicjatywy o nazwie „Miejsca Przyjazne Seniorom”, prowadzonej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w latach 2011-2022, podczas której certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom” otrzymało ponad 60 podmiotów.