Trwa renowacja drogi wojewódzkiej nr 501 na Mierzei Wiślanej po uszkodzeniach związanych z budową przekopu

Trwa renowacja drogi wojewódzkiej nr 501 na Mierzei Wiślanej po uszkodzeniach związanych z budową przekopu

Podjęcie kolejnej części prac remontowych na drodze wojewódzkiej numer 501, znajdującej się na obszarze Mierzei Wiślanej i doświadczającej szkód w wyniku realizacji przekopu, jest faktem. Kierujący pojazdami muszą być przygotowani na utrudnienia.

Mówiąc o drodze wojewódzkiej 501, jest to trasa łącząca Gdańsk oraz Stegnę z Krynicą Morską. W szczególności latem, droga ta jest narażona na intensywny ruch. Jak wyjaśnił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego podczas rozmowy z nami w listopadzie poprzedniego roku, droga została znacznie uszkodzona podczas przeprowadzania prac związanych z budową przekopu przez Mierzeję. Wielotonowe maszyny oraz ciężarówki dostarczające materiały budowlane doprowadziły do degradacji nawierzchni drogowej. Samorząd wielokrotnie zgłaszał konieczność przeprowadzenia remontu.

Planowane prace obejmują renowację łącznie 17,2 km odcinka drogi i zostały podzielone na cztery segmenty. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku poinformował nas w listopadzie ubiegłego roku, że wykonawca realizujący remont drogi 501 ukończył już połowę prac. Anna Mątewska, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, wyjaśniła, że pierwszy etap inwestycji został zakończony. Prace bitumiczne przeprowadzono na długości 12,95 km, z czego 10,2 km pokryto warstwą ścieralną. Taki postęp nie byłby możliwy bez wprowadzenia ruchu wahadłowego, który mógł być uciążliwy dla użytkowników i mieszkańców, ale był niezbędny do efektywnego prowadzenia procesu budowlanego.

Firma Budimex wznowiła prace w poniedziałek (29 stycznia). Przede wszystkim skupią się one na pracach brukarskich oraz kanalizacji deszczowej, jednak nie wyklucza się również wbudowywanie mas bitumicznych. Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień.

– Będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na dwóch fragmentach: za skrzyżowaniem z ulicą Morską aż do ulicy Grzybowej – po stronie lewej oraz 500 metrów przed pomnikiem w Przebrnie w stronę przekopu Mierzei Wiślanej – po stronie prawej – informuje komunikat firmy Budimex.

Przypomnijmy, że prace renowacyjne na drodze wojewódzkiej numer 501 zostały zainicjowane w połowie listopada 2022 roku i mają trwać do listopada 2024 roku. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku jest odpowiedzialny za prowadzenie inwestycji, a firmą wykonawczą jest Budimex. Koszt prac budowlanych pokrywany jest ze środków programu Polski Ład oraz budżetu samorządu województwa pomorskiego. Wartość dofinansowania wynosi około 63,3 miliona złotych, natomiast całość inwestycji oceniana jest na około 98 milionów złotych.