Stres i przepracowanie – główne przyczyny chorób neurodegeneracyjnych

Stres i przepracowanie – główne przyczyny chorób neurodegeneracyjnych

Zgodnie z najnowszymi badaniami, zjawisko odkładania amyloidu w organizmie, za które odpowiadają między innymi schorzenia takie jak choroba Alzheimera, jest ściśle związane ze stanem ciągłego stresu i nadmiernego obciążenia pracą. Często nie zdajemy sobie sprawy, do jak dużej skali wpływamy negatywnie na funkcjonowanie naszego mózgu poprzez utrzymanie zbyt dynamicznego stylu życia, spowodowanego przede wszystkim dużym natężeniem obowiązków zawodowych. Dotyczy to głównie osób aktywnych zawodowo w średnim wieku, które nieustannie mają poczucie, że muszą dalej pracować, aby zdobywać kolejne dobra. W przypadku młodszego pokolenia sytuacja wygląda nieco inaczej – dla nich termin „równowaga pomiędzy życiem a pracą” jest regułą, którą postanowili na stałe wprowadzić do swojego życia.

Z tego właśnie powodu możemy zauważyć, że osoby w wieku 35-50 lat mogą być bardziej narażone na rozwój wspomnianych wcześniej chorób. Nie jest to jednak pewnik – nie wiemy tego na sto procent i zapewne jeszcze długi czas minie zanim będziemy w stanie potwierdzić tę teorię. Co warto podkreślić, ogromnie ważne jest znalezienie złotego środka pomiędzy obowiązkami służbowymi a prywatnymi – zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o zdrowie naszego mózgu.

Interesujące są również statystyki dotyczące otępienia alzheimerowskiego (demencji spowodowanej czynnikami eksogennymi), które wskazują na coraz rzadsze diagnozowanie tego schorzenia. To może oznaczać, że zmieniamy swój styl życia i dietę na lepsze. Pacjenci coraz częściej zdają sobie sprawę z faktu, że pewne rodzaje tłuszczów mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy naczyń – bezpośredniego sprawcy zespołu otępiennego typu alzheimerowskiego.

Mniej stresu to zdrowszy mózg – choć brzmi to prosto, realizacja tej zasady bywa skomplikowana. Jak zatem możemy chronić nasz mózg? Choroby takie jak Alzheimer czy demencja mogą spotkać każdego z nas.