Rozpoczęcie procesu dotyczącego tragicznego wypadku w Ogrodnikach, w którym zginęła 17-letnia dziewczyna

Rozpoczęcie procesu dotyczącego tragicznego wypadku w Ogrodnikach, w którym zginęła 17-letnia dziewczyna

18-letni mężczyzna postawiony przed sądem za spowodowanie śmiertelnego wypadku, który pochłonął życie 17-latki, wyraził swoje stanowisko w mediach społecznościowych, stwierdzając, że „Tylko Bóg może mnie sądzić”. 22 maja rozpoczął się proces przeciwko Cezaremu G. w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Według prokuratury, nieumyślnie spowodował wypadek, jadąc pod wpływem amfetaminy bez prawa jazdy z prędkością dochodzącą do 145 km/h.

Proces rozpoczął się 22 maja przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Cezary G., oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego w Ogrodnikach koło Milejewa rok wcześniej, przyznał się do zarzutów podczas pierwszego dnia procesu. Jednak odmówił składania wyjaśnień. Podczas wcześniejszych zeznań składanych podczas śledztwa prokuratury, oskarżony nie przyznawał się do winy.

Podczas jednego z przesłuchań oskarżony, który działał w Niemczech, powiedział: „Nie pamiętam, jak przyjechałem do Polski (…) Kupiłem ten samochód, ale nie był w dobrym stanie. Nie wiem, dlaczego nie przeprowadziłem jego badań technicznych. Jeździłem nim po polu, ale nie na drogach publicznych. Nie posiadam prawa jazdy i nigdy go nie miałem, ale umiem jeździć samochodem. Nie pamiętam, kto prowadził samochód w dniu wypadku, ani co robiłem przed nim. Również nie pamiętam, czy 14 października 2023 r. brałem narkotyki czy piłem alkohol.”

Oskarżony dodał także, że to on napisał na Facebooku: „Tylko bóg może mnie sądzić”. Wyjaśnił, że napisał to z powodu strachu wywołanego komentarzami i osądami innych. Stwierdził też, że inni pasażerowie mogli mu odebrać klucze do samochodu, zwłaszcza jeden z nich, który ma 30 lat.

Podczas procesu zeznania składali świadkowie, w tym rodzice zmarłej 17-letniej dziewczyny i jej chłopak, który również był uczestnikiem wypadku. Mężczyzna doznał poważnego urazu głowy oraz złamania drugiego kręgu szyjnego, co spowodowało czasowy niedowład kończyn dolnych.

Tragiczny wypadek miał miejsce 14 października 2023 r. na drodze w Ogrodnikach. Pięć osób jechało samochodem marki Honda, gdy nagle pojazd wypadł z drogi, przewrócił się i zatrzymał na drugim pasie ruchu. 17-latka zginęła na miejscu, a za kierownicą siedział 18-letni Cezary G., który nie posiadał prawa jazdy i był pod wpływem amfetaminy. Prokuratura zarzuciła mu spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, bycie pod wpływem substancji psychotropowych, posiadanie 1,97 g amfetaminy i 3,97 g marihuany oraz udzielanie środków psychotropowych.

Stężenie amfetaminy we krwi oskarżonego wynosiło 173,7 ng/ml, co jest równoważne ze stanem nietrzeźwości powyżej 0,5 promila dla alkoholu etylowego. Prokuratura twierdzi, że Cezary G. naruszył zasady bezpieczeństwa jadąc samochodem pod wpływem substancji odurzających z prędkością od 142 do 145 km/h, co doprowadziło do utraty kontroli nad pojazdem i tragicznego wypadku.