Raport z sezonu wodnego na Warmii i Mazurach: spadek liczby utonięć i konsekwencje dla nietrzeźwych sterników

Raport z sezonu wodnego na Warmii i Mazurach: spadek liczby utonięć i konsekwencje dla nietrzeźwych sterników

Od początku 2023 roku na terenie jezior Warmii i Mazur zgłoszono 19 ofiar utonięć, z czego 10 przypada na okres wakacyjny. To jest znaczący spadek w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to straciło życie aż 38 osób – takie dane przekazała warmińsko-mazurska policja w ostatnim czwartku.

Choć niestety nie udało się uniknąć tragedii na wodzie, liczba utonięć była o wiele mniejsza niż w poprzednim roku. Policja podkreśliła swoją determinację, nie wykazując tolerancji dla nietrzeźwych sterników oraz osób, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stanowiły zagrożenie dla innych. Funkcjonariusze wzięli udział także w wielu akcjach ratunkowych, które pozwoliły uratować mienie, zdrowie i życie osób potrzebujących pomocy – informuje komunikat policji.

Podsumowując tegoroczny sezon wodny na Warmii i Mazurach, najważniejszym wnioskiem jest wyraźny spadek liczby utonięć w porównaniu do roku poprzedniego. Jak podaje policja, w ciągu ostatnich wakacji życie straciło 10 osób, podczas gdy rok wcześniej ta liczba wynosiła 21.

Podczas sezonu żeglugowego, trwającego od maja do końca września, funkcjonariusze policji wodnej przeprowadzili 1900 interwencji na wodach i terenach nadwodnych. Często współpracowali z innymi służbami, wykonując ponad 3300 badań alkomatem. Nietrzeźwi sternicy, a także osoby korzystające z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym (np. kajaki, rowery wodne), musieli zmierzyć się z konsekwencjami swojego zachowania. Wobec 25 sterników oraz 55 osób sankcje zostały nałożone.

Funkcjonariusze stwierdzili również ponad 1700 wykroczeń. W większości przypadków sprawcy zostali pouczeni, ale niektóre wykroczenia były tak poważne, że zdecydowano o ukaraniu ich mandatami – było to 660 takich przypadków. Dodatkowo, w 49 sytuacjach konieczne było sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu.

Interwencje obejmowały między innymi 3 wypadki i 18 kolizji na wodzie. Funkcjonariusze brali także udział w 13 akcjach ratunkowych, podczas których udawało się uratować ludzkie mienie, zdrowie i życie.