Radni Elbląga wyrazili zgodę na kontrowersyjną inwestycję dewelopera przy ulicy Wieżowej

Radni Elbląga wyrazili zgodę na kontrowersyjną inwestycję dewelopera przy ulicy Wieżowej

Pomimo sprzeciwu lokalnego działacza, Artura Pytlińskiego, który ubiegał się o wycofanie inwestora z planów budowy ze względu na formę budynku, deweloper uzyskał zielone światło od elbląskich radnych. Decyzja ta pozwala firmie na realizację projektu w ramach ustawy, popularnie nazywanej lex developer, która ma na celu ułatwienie przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Głosowanie nad dokumentem decyzyjnym odbyło się podczas sesji Rady Miasta. 11 radnych poparło projekt uchwały. Z kolei cztery osoby były przeciwko temu pomysłowi, a 10 radnych wstrzymało się od głosu.

Rzeczony budynek jest jednak obiektem kontrowersji wśród wielu mieszkańców Elbląga, którzy krytykują jego „klockowatą, blokowatą” formę. Artur Pytliński, społecznik z Elbląga przekazał swoje obawy w liście otwartym, gdzie podkreślił, iż proponowany budynek swoim socrealistycznym wyglądem wprowadza dysharmonię do charakteru Starego Miasta.

Pytliński wyraził również obawę, że inwestycja może uniemożliwić rekonstrukcję zabudowy wzdłuż ulicy Pocztowej i Rycerskiej, której architektura razem z zabudową wokół placu Słowiańskiego dawniej tworzyła najbardziej prestiżową część miasta. Zdaniem aktywisty, dodatkowy problem stanowi likwidacja parkingu, która może pogłębić już istniejące kłopoty z parkowaniem w tym rejonie miasta.