Pracownica banku w Elblągu uchroniła klientkę przed oszustwem finansowym

Pracownica banku w Elblągu uchroniła klientkę przed oszustwem finansowym

Młodszy inspektor Tomasz Piaskowski, pełniący funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu, wyraził swoje podziękowania dla pracownicy lokalnej instytucji bankowej, której ostrożność i profesjonalizm pozwoliły na ocalenie sporej sumy pieniędzy – aż ponad 26 tysięcy – należących do jednej z mieszkanek miasta. Dzielna elblążanka dzięki czujności pracownicy banku nie stała się ofiarą oszustów.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy pracownik sektora bankowego potrafi rozpoznać, że klientka, próbująca wypłacić swoje środki, jest manipulowana przez przestępców. W omawianym przypadku, sprawca przestępstwa usiłował przekonać kobietę telefonicznie, iż jej zgromadzone na koncie oszczędności są narażone na utratę. Zasugerował on, że jedynym sposobem na zabezpieczenie tych funduszy jest ich przelanie na tak zwane „konto techniczne”.

Ale transakcja ta została udaremniona dzięki interwencji pracownicy banku, która zrozumiała, że jej klientka jest ofiarą potencjalnego oszustwa. To dzięki jej czujności, kobieta nie zrealizowała planowanej transakcji na podane przez oszusta „konto techniczne”.

Warto przypomnieć o konieczności zachowania ostrożności w takich sytuacjach. Nie należy ulec manipulacji, nawet jeśli rozmówca przedstawia się jako pracownik banku, specjalista ds. zabezpieczeń finansowych czy nawet policjant, i namawia do przeprowadzenia przelewu rzekomo dla ochrony naszych środków. Jeśli natkniemy się na taką propozycję, powinniśmy natychmiast zakończyć rozmowę – jest to bowiem z pewnością próba oszustwa.