Oszustwo na szeroką skalę: Fałszywy sklep internetowy w rękach sądu

Oszustwo na szeroką skalę: Fałszywy sklep internetowy w rękach sądu

Założenie fałszywego sklepu internetowego miało posmakuj kryminalnej intrygi. Przedsięwzięciem tym oszukano blisko 580 osób z różnych zakątków Polski. Wszystko to zostało odkryte i obecnie jest prowadzone śledztwo przez Wydział Kryminalny Komendy Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Na podstawie zgromadzonych dowodów, akt oskarżenia przeciwko sprawcom został już skierowany do sądu w Elblągu.

Historia ta rozpoczęła się na wiosnę 2022 roku, kiedy to do lokalnej komendy policji zgłosiła się jedna z ofiar. Ta osoba została oszukana przy próbie zakupu drona za pośrednictwem fikcyjnego sklepu internetowego. Fałszywy sklep oferował różnorodne urządzenia elektroniczne i AGD, takie jak hulajnogi elektryczne, drony, telewizory czy ekspresy do kawy, a wszystko to po atrakcyjnych cenach. Klienci, zwiedzeni korzystnymi ofertami, wpłacali pieniądze na podane numery kont bankowych, a potem czekali na dostawę, która nigdy nie nadeszła.

Nowomiejscy policjanci podjęli się rozwikłania tej skomplikowanej sprawy. W trakcie śledztwa udało im się ustalić, że fałszywy sklep internetowy został zarejestrowany na mieszkańca ich miasta. Dalsze badania transakcji umożliwiły namierzenie podejrzanych o oszustwo i ujawnienie skali ich przestępstw.

Cała piątka osób została oskarżona w tej sprawie. Czworo z nich usłyszało zarzuty oszustwa na mieniu o znacznej wartości, a wobec nich zastosowano środek tymczasowego aresztowania. Natomiast piąta osoba była podejrzana o pranie brudnych pieniędzy – wobec niej zastosowano policyjny nadzór oraz zakaz opuszczania kraju.

Z szacunków śledczych wynika, że straty wynoszą ponad milion złotych, a liczba osób poszkodowanych wynosi 579. Okazało się również, że tacy fałszywi sprzedawcy zarejestrowali kilkanaście sklepów internetowych na różne osoby związane z tą sprawą w całym kraju. Kwestie dotyczące kolejnych oszustw są przedmiotem oddzielnego postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

Dla czterech podejrzanych o oszustwa na znaczną wartość mienia grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności, a piątemu podejrzanemu o pranie brudnych pieniędzy – kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 19 marca tego roku akt oskarżenia dotyczący tych spraw trafił do Sądu Okręgowego w Elblągu.