Odświeżone przedmioty zyskują drugie życie dzięki EKOdzielni w Elblągu

Odświeżone przedmioty zyskują drugie życie dzięki EKOdzielni w Elblągu

Elbląski Zakład Utylizacji Odpadów zamieścił kontener, do którego obywatele mogą pozbywać się niechcianych przedmiotów. Kierownictwo Domu pod Cisem, zarządzany przez Stowarzyszenie ESWIP, gwarantuje, że te przedmioty otrzymają drugą szansę.

Justyna Duks, dyrektor ds. rozwoju Stowarzyszenia ESWIP tłumaczy: „Kiedy otworzyliśmy nasz sklep społeczny, zastanawialiśmy się nad metodami ułatwienia mieszkańcom oddawanie rzeczy. Chcieliśmy, aby te niepotrzebne im już przedmioty nie były zwyczajnie wyrzucane jako odpady. Stąd wpadliśmy na pomysł współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Elblągu. Dzięki ich życzliwości, na ich terenie udało nam się stworzyć EKOdzielnia – miejsce, gdzie ludzie mogą zdecydować, czy dany produkt naprawdę musi stać się śmieciem”.

Efektywność działania EKOdzielni zależy od stanu przekazywanych do niej przedmiotów – powinny one być w dobrym stanie. Po krótkiej renowacji, będą one oferowane do sprzedaży w sklepie społecznym.

Dyrektor Duks dodaje: „Główna koncepcja sklepu społecznego polega na dawaniu przedmiotom drugiej szansy. Zachęcamy elblążan do oddawania rzeczy, których już nie potrzebują, ale mogą one służyć innym. Mogą to być artykuły codziennego użytku, dekoracje, meble, książki czy sprzęt elektroniczny. W ten sposób działamy zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego i przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów w naszym mieście”.

Zyski ze sprzedaży w sklepie społecznym są przeznaczane na cele społeczne i charytatywne przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Kontener znajdujący się przy ulicy Mazurskiej 42 w Elblągu jest dostępny od poniedziałku do piątku od 8:30 do 15:30 oraz w soboty od 6:00 do 13:30.