35 lat służby zdrowiu – Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu świętuje jubileusz

35 lat służby zdrowiu – Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu świętuje jubileusz

Sytuowany przy ulicy Królewieckiej w Elblągu, Wojewódzki Szpital Zespolony ma powód do radości. Placówka medyczna świętuje 35 lat od momentu swojego powstania, które miało miejsce w roku 1988. Dzień ten jest okazją do podkreślenia jej znaczenia dla lokalnej społeczności.

Proces tworzenia szpitala rozpoczął się już 8 lutego 1975 roku, kiedy to miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego. Niełatwy okres budowy trwał, z różnymi przerwami, przez ponad dekadę. Wynikiem tych starań były pierwsze poradnie specjalistyczne, które zaczęły funkcjonować w 1986 roku. Pełne otwarcie placówki nastąpiło dopiero dwa lata później.

„Szpital nie jest tylko konstrukcją i infrastrukturą. To przede wszystkim ludzie – nasi pracownicy i pacjenci. Dlatego z okazji naszego 35-lecia, nasze logo zawiera hasło 'Historia pisana ludźmi'”, wyjaśnia Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala.

Dziś placówka posiada 22 oddziały i dysponuje 600 łóżkami dla pacjentów. Nie spoczywa na laurach i ciągle się rozwija: „Wśród planowanych inwestycji są rozbudowa onkologii, stacja dializ, pracownie radiologii inwazyjnej i kardiologii. Chcemy także stworzyć nowy oddział neurologiczny z nowoczesną, dobrze wentylowaną salą udarową”, dodaje dyrektor Gelert.

W skład personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu wchodzi prawie 1700 osób – ponad 350 lekarzy oraz blisko 700 pielęgniarek i położnych. Każdego roku przeprowadza się tutaj około 15 tysiąc różnorodnych zabiegów oraz udziela się ponad 60 tysięcy porad specjalistycznych. Świadczy to o ogromnym wkładzie placówki w sferę opieki zdrowotnej regionu, pomagając średnio 35 tysiącom pacjentów rocznie.