Wyjątkowa ekspozycja FLOW/PRZEPŁYW w Centrum Sztuki Galeria EL

Wyjątkowa ekspozycja FLOW/PRZEPŁYW w Centrum Sztuki Galeria EL

Zapraszamy do Galerii EL na niezwykłą wystawę pod tytułem FLOW/PRZEPŁYW, której kuratorami są Agnieszka Brzeżańska i Ewa Ciepielewska w ramach projektu FLOW oraz Emilia Orzechowska z naszego zespołu. Ta unikalna ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 8 września 2024 roku. Do udziału w niniejszym wydarzeniu zostaliśmy zaproszeni artyści z naszego kraju, jak i zagranicy, którzy przez ostatnie 8 lat, licząc od roku 2016, uczestniczyli w różnych inicjatywach związanych z projektem FLOW. Na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 60 twórców, choć pełną listę osób artystycznych ujawnimy dopiero na wernisażu, ze względu na ciągły „PRZEPŁYW” tej nieustannie rozwijającej się wystawy.

Projekt FLOW/PRZEPŁYW, realizowany przez Agnieszkę Brzeżańską i Ewę Ciepielewską, to artystyczne przedsięwzięcie, które ma charakter płynnej rezydencji dla artystów, naukowców, przyrodników oraz przyjaciół rzeki. To transdyscyplinarne dzieło artystyczne, które odbywa się na Wiśle, a także w innych miejscach przepływu. Rzeka staje się punktem wyjścia do współpracy i twórczego działania dla osób związanych ze sztuką, kuratorstwem, aktywizmem społecznym. To ćwiczenie alternatywnej „ekonomii” – Ekonomii Daru, która opiera się na idei współpracy, bezinteresowności i dzieleniu się zasobami bez konieczności korzystania z pieniędzy.

W myśl słów Gary’ego Snaydera, „artyści są po to, by zabawiać przyrodę”, FLOW/PRZEPŁYW jest corocznym zaproszeniem do celebrowania dzikich rzek w Polsce. Misją wystawy jest zwrócenie uwagi na ochronę naturalnych cieków wodnych, dzikiej flory i fauny oraz innych nieludzkich bytów. Na naszej wystawie ludzkie wytwory służą do współistnienia z naturą i jej celebrowania. Wystawa będzie stale ewoluowała przez dwa miesiące, dzięki czemu zwiedzający będą mogli doświadczyć stanu „flow” (doznania uniesienia), które jest definiowane przez psychologię pozytywną jako stan pełnej koncentracji i zaangażowania w daną czynność.

Wystawa FLOW/PRZEPŁYW jest prologiem do wydarzeń planowanych na rok 2024 w ramach Europejskiego Pawilonu „Płynnych Przejawień nad Wisłą”. Jest to projekt artystyczny zlecony przez Europejską Fundację Kultury na rok 2024. Wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.