Wielokrotne oszustwa budowlane 27-latka z Lidzbarka Warmińskiego

Wielokrotne oszustwa budowlane 27-latka z Lidzbarka Warmińskiego

Policja z województwa warmińsko-mazurskiego pod udostępnionym w czwartek komunikatem przybliżyła zagadnienie oszustw, których dopuszczał się 27-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego. Spotkały go one na terenie całej Polski. Okazuje się jednak, że proces przeciwko niemu odbędzie się w Grudziądzu, lokacji pierwszego ujawnionego przestępstwa.

Według zebranych przez śledczych informacji, młody mężczyzna korzystając z przykrywki prowadzonego biznesu, podpisywał umowy na realizację różnorodnych prac budowlanych oraz ziemnych. Nie wywiązywał się jednak z nich. Dodatkowo, brał wypożyczone narzędzia i sprzęt budowlany, który nie wracał do właścicieli lub przywłaszczał sobie. Nie płacił również za usługi wynajmu hoteli dla swoich pracowników oraz nie regulował należności za usługi podwykonawców. Wśród niezapłaconych rachunków znalazły się również te za zakupione elektronarzędzia, tankowanie maszyn budowlanych czy wynajem samochodów. Jedno z pojazdów zostało przez niego porzucone na ulicy w Olsztynie. Terytorium działania oszusta rozciągało się od Małopolski, przez Pomorze, Warmię i Mazury, aż do Podlasia.

Podczas prowadzonego śledztwa ustalono, że 27-letni mężczyzna dopuszczał się opisanych przestępstw w latach 2019-2020.

Gdy poszkodowani przedsiębiorcy zaczęli zgłaszać policji swoje podejrzenia, sprawca udał się do Portugalii. Tam również prowadził swoją firmę. Polskie siły bezpieczeństwa wydały za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Został on zatrzymany w Portugalii i następnie przewieziony do Polski, gdzie trafił do aresztu.

Za jego czyny grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.