Uwaga na oszustów wykorzystujących system BLIK: ostrzeżenie elbląskiej policji

Uwaga na oszustów wykorzystujących system BLIK: ostrzeżenie elbląskiej policji

W Elblągu dochodzi do coraz więcej przypadków wyłudzeń finansowych za pomocą mobilnej metody płatności, znanej jako BLIK. Policja w Elblągu zauważyła trend wzrostowy takich przestępstw i zdecydowała się wydać publiczne ostrzeżenie. Przestępcy posługując się fałszywą tożsamością, najczęściej podszywają się pod znajomych ofiary na różnych platformach społecznościowych. Tworzą wiarygodne historie o nagłej potrzebie pożyczki, a następnie dzięki wykradzionemu kodowi do płatności mobilnej, opróżniają bankowe konto swojego celu. W związku z tym, służby policyjne przypominają o konieczności zachowania ostrożności i nieudostępniania osobom trzecim jakichkolwiek danych do kont bankowych. Również klikanie na podejrzane linki otrzymane mailowo lub przez komunikatory internetowe powinno być unikane.

Za każdym razem, gdy oszuści decydują się na wykorzystanie systemu BLIK dla swoich przestępczych celów, ich schemat działania jest podobny. Najczęściej udają osobę już znajomą dla potencjalnej ofiary, którą mają dodaną w kontaktach na swoim komunikatorze. Przestępcy przejmują kontrolę nad kontem takiej osoby, a następnie wysyłają wiadomość z prośbą o pomoc w zaistniałej sytuacji kryzysowej – może to być zgubiony portfel, skradzione pieniądze czy też brak środków na powrót do domu. Oszust obiecuje spłatę pożyczki już tego samego dnia lub następnego. Wymaga od swojej ofiary jedynie wygenerowania kodu BLIK za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej i przesłania go sobie. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, a dla oszusta jest to wystarczający czas, aby wypłacić pieniądze z bankomatu.

Na terenie Elbląga odnotowano także przypadki oszustw dotyczących sprzedaży przez internet. Ofiarami przestępców padają najczęściej osoby wystawiające na sprzedaż różne przedmioty codziennego użytku czy ubrania na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Oszuści udają potencjalnych kupców i wysyłają wiadomości z zamiarem zakupu danego towaru. Zawierają one link do fałszywej strony bankowej lub kurierskiej, sugerując możliwość opłacenia kosztów wysyłki przez kupującego lub natychmiastowe otrzymanie zapłaty za sprzedany towar. Nic jednak nie jest prawdą, gdyż jest to jedynie próba wyłudzenia danych do elektronicznego bankowości. Po zdobyciu niezbędnych informacji, oszuści mają pełną kontrolę nad kontem bankowym ofiary i mogą wypłacać zgromadzone tam środki.

Aby chronić się przed takimi oszustwami, zaleca się wprowadzenie dwuskładnikowego uwierzytelnienia na swoich kontach społecznościowych. Każda próba logowania będzie wtedy wymagała potwierdzenia za pomocą SMS. Ponadto powinno się zawsze potwierdzić tożsamość „znajomych” piszących do nas przez internet – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Sprawdzanie danych transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej oraz ochrona telefonu, a przede wszystkim PINu do mobilnej aplikacji banku, są równie ważne.