Święto Wojskowych Centrów Rekrutacji: Mariusz Błaszczak o potrzebie zwiększenia liczebności Wojska Polskiego

Święto Wojskowych Centrów Rekrutacji: Mariusz Błaszczak o potrzebie zwiększenia liczebności Wojska Polskiego

Piątkowe przemówienie Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, podczas obchodów Święta Wojskowych Centrów Rekrutacji, skupiło się na konieczności zwiększenia liczby żołnierzy Wojska Polskiego do minimum 300 tysięcy, aby zapewnić krajowi odpowiednie bezpieczeństwo. Szef MON wyraził przekonanie, że taki cel jest w pełni realny do osiągnięcia.

Mariusz Błaszczak uczestniczył w ceremonii upamiętniającej działalność Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jest to instytucja odpowiedzialna za promowanie służby w szeregach Wojska Polskiego i rekrutację nowych żołnierzy zarówno do służby zawodowej, jak i terytorialnej. Została ona uruchomiona w 2022 roku, po wprowadzeniu ustawy o obronie ojczyzny.

Minister zaznaczył znaczący wkład Wojskowych Centrów Rekrutacji w rozwój sił zbrojnych, co przełożyło się na obecny stan liczebny Wojska Polskiego wynoszący 187 tysięcy żołnierzy. Podkreślił również, że od momentu wprowadzenia ustawy o obronie ojczyzny, niemal 50 tysięcy żołnierzy podjęło służbę na podstawie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Te osiągnięcia Błaszczak określił jako „wspólny sukces”.

Podczas swojego przemówienia, szef MON podkreślał, że Wojsko Polskie ciągle się rozwija i zwiększa swoje siły. Wyraził przekonanie, że kraj powinien dążyć do posiadania minimum 300 tysięcy żołnierzy, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Takie postawienie sprawy jest dla niego celem do osiągnięcia, a jedynym warunkiem jest konsekwentna praca w tym kierunku.

Błaszczak publicznie potępił dążenie do zmniejszania liczebności polskiej armii, nazywając to „zbrodniczym” działaniem.