Rekordowe inwestycje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Rekordowe inwestycje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Wrzesień tego roku przyniósł niebywałe rezultaty dla Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a inwestorzy planują wpompować łącznie 767,5 milionów złotych w rozwój regionu Warmii i Mazur. Z entuzjazmem przyjęto fakt, że decyzje wspierające realizację tak wielkich inwestycji zapadły właśnie w tym miesiącu. To szczególne zbieg okoliczności, bowiem pięć lat wcześniej, dokładnie we wrześniu, powstała Polska Strefa Inwestycji. Ta instytucja stworzyła możliwość dla firm inwestujących w nowe projekty uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego na całym terytorium Polski – jak podkreśla Krzysztof Żochowski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Orlen Południe, będący częścią Grupy Orlen, planuje zainwestować 629 961 560,60 złotych w stworzenie największej tłoczni oleju rzepakowego w Polsce. Rozpoczęcie budowy obiektu przewidziane jest na pierwszą połowę 2024 roku, natomiast jej finalizacja jest planowana na połowę 2026 roku.

Kolejną inwestycją jest projekt firmy ECognor, która przeznaczy 137 550 000 złotych na produkcję profili i płyt wielkogabarytowych w Pasłęku. W ramach tej inwestycji przewidziane jest nabywanie gruntów, na których powstanie hala produkcyjno-magazynowa oraz pięć kompletnych, samodzielnie działających linii technologicznych.

Dodatkowo, do przedsiębiorstw, które otrzymały decyzje o wsparciu dołączyła Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski. Zakład piekarski zamierza zainwestować 9 650 000 złotych w celu zwiększenia swojej mocy produkcyjnej w Pieckach. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zoptymalizowanie procesów produkcyjnych, lepsze wykorzystanie potencjału zakładu i podniesienie jego możliwości produkcyjnych.