Porażka inwestycyjna na Górze Chrobrego w Elblągu: Właściciel Urban Construction wycofuje się z dzierżawy terenu

Porażka inwestycyjna na Górze Chrobrego w Elblągu: Właściciel Urban Construction wycofuje się z dzierżawy terenu

Zaplanowany kompleks sportowo-rekreacyjny na elbląskiej Górze Chrobrego, który miał obejmować stok narciarski, kolej tyrolską, park linowy i hotel, został przerwany. Firma Urban Construction, która miała przeprowadzić tę inwestycję, postanowiła zrezygnować z dzierżawy terenu.

Jeden z właścicieli firmy Urban Construction wyjaśnił swoją decyzję o wycofaniu się z planowanej inwestycji na Górze Chrobrego. Jego zdaniem, absurdalne jest nałożenie przez miasto podatku w wysokości 680 tys. zł rocznie przy wynajmie w kwocie 165 tys. zł. Za wysokie obciążenie podatkowe skutecznie zniechęciło firmę do inwestowania w tym miejscu. Współwłaściciel firmy przyznał także, że miał nadzieję na obniżony podatek, ale ostatecznie okazało się, że jest on znacznie wyższy od przewidywanego.

Urban Construction podkreśla, że nie spodziewał się tak drastycznego obciążenia podatkowego. Planowana wysokość podatku według ich doradcy podatkowego wynosiła maksymalnie 60 tys. zł rocznie, a nie 680 tys. zł, co zdecydowanie podważyło ich biznesplan i możliwość generowania jakichkolwiek zysków z terenu. Co więcej, firma musiałaby wydać ponad 2,5 mln zł na inwestycję przed skorzystaniem z ulg podatkowych, które miasto obiecywało. Nie zostało jednak wspomniane, że w międzyczasie podatek gruntowy będzie naliczany od każdego metra kwadratowego – a takich metrów jest tam ponad 340 tys.

Urban Construction złożyło wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy Góry Chrobrego, co zostało potwierdzone przez Urząd Miejski w Elblągu. Wszystko wskazuje na to, że plany zagospodarowania tego obszaru legły w gruzach.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że Góra Chrobrego zostanie wreszcie zagospodarowana po latach zapuszczenia. Miasto przeprowadziło przetarg i znalazło firmę z innowacyjnym pomysłem na ten teren. Niestety, Urban Construction zawiesiła umowę dzierżawy obowiązującą od stycznia tego roku.

Porozumienie obejmowało okres 20 lat dzierżawy terenu o powierzchni 34,1363 ha za opłatą wynoszącą 165 tys. zł rocznie. Firma miała zaobowiązanie do zagospodarowania terenu na cele sportowe i rekreacyjne oraz do realizacji inwestycji, które zostały zaplanowane w umowie. Wszystko to miało nastąpić w ciągu 5 lat.

Plany inwestycyjne firmy Urban Construction dla Góry Chrobrego były ambitne i podzielone na cztery etapy. Pierwszy z nich miał obejmować budowę torów downhillowych, kolejki tyrolskiej i zjazdów pontonowych do grudnia 2026 roku. Następnie planowano stworzyć między innymi stok narciarski, park linowy, paintball, karabiny ASG, karabiny na podczerwień, punkty gastronomiczne i wypożyczalnię sprzętu, a także punkt widokowy. Projekt miał się zakończyć do końca 2029 roku, a dodatkowo zakładano utworzenie hotelu z restauracją i koleją widokową.

Po rezygnacji z dzierżawy przez Urban Construction, miasto będzie musiało znaleźć nowe rozwiązania dla Góry Chrobrego. Na razie nie jest jasne jakie są te plany. Póki co Góra Chrobrego pozostaje niewykorzystana od wielu lat. Wcześniej obszar ten był dzierżawiony przez Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego, które planowało uruchomienie tam ośrodka narciarskiego. Jednak w 2018 roku biznes upadł, a firma zrezygnowała z dzierżawy, proponując miastu odkupienie infrastruktury. Miasto zakupiło jedynie zbiornik retencyjny, parking i chodniki za około 350 tys. zł, a reszta urządzeń została zdemontowana.