Oszustwo na dużą skalę w Elblągu: Kobieta straciła prawie 300 tysięcy złotych

Oszustwo na dużą skalę w Elblągu: Kobieta straciła prawie 300 tysięcy złotych

W tajemniczych okolicznościach, zakamuflowanych jako atrakcyjna inwestycja, grupa oszustów wprowadziła w błąd mieszkankę Elbląga. Udając ekspertów finansowych, zyskali zaufanie kobiety i uzyskali dostęp do jej komputera oraz konta bankowego. Przejmując kontrolę, wyłudzili z konta niemalże 300 tysięcy złotych.

Złodzieje, podszywając się pod analityków finansowych i doradców bankowych, zdobyli łup wart 270 tysięcy złotych. Ofiara przeglądała informacje o kryptowalutach na stronie swojego banku, kiedy została skontaktowana przez mężczyznę utrzymującego, że jest specjalistą od kryptowalut. Dzięki jego namowom, rozpoczęła ona inwestowanie, które trwało nieco ponad cztery miesiące. Wstępna opłata wyniosła 300 euro, czyli około 1300 złotych. Po pewnym czasie „ekspert” zaproponował zainstalowanie programu, który miał rzekomo ułatwić prowadzenie inwestycji poprzez udostępnienie możliwości dokonywania przelewów przez samego „doradcę”. Niestety, okazało się, że był on oszustem. Przez cały ten czas, kobieta otrzymywała na pocztę e-mail skany wydruków potwierdzających zyski. Sprawa miała miejsce od czerwca do października bieżącego roku. Wtedy to kobieta zdała sobie sprawę, że coś jest nie tak. Na wniosek oszustów, przesłała im nawet zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz swoje zdjęcie.

Gdy uświadomiła sobie, że została oszukana, natychmiast zgłosiła incydent na policję i bank, aby zablokować dokumenty, zmienić hasła i wydać nowe karty płatnicze. Opowiadamy tę historię w celu edukacji innych osób, aby były one świadome tego typu mechanizmów i nie dały się nabrać na podobne inwestycje.