Ostrzeżenie przed oszustami wykorzystującymi troskę o bliskich

Ostrzeżenie przed oszustami wykorzystującymi troskę o bliskich

Znów zdarza się, że przestępcy wykorzystują dobra naturę ludzi, próbując manipulować ich uczuciami i chęcią niesienia pomocy swoim najbliższym. W tym przypadku, stosują technikę wysyłania wiadomości tekstowych do potencjalnych ofiar z apelem o przekazanie funduszy. Pragniemy podkreślić jak ważne jest ostrożne traktowanie wszystkich wiadomości i linków pochodzących z niepewnych źródeł.

Niedawno jeden z mieszkańców Elbląga otrzymał SMS, w którym czytał: „Cześć mamo, to jest mój nowy numer telefonu. Wyślij mi wiadomość…”. Na szczęście, mężczyzna nie wpadł w pułapkę.

Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, podobną wiadomość otrzymała kobieta z Olsztyna. Sądziła ona, że autorem wiadomości jest jej córka, dlatego bez wahania kontynuowała konwersację. Podczas wymiany wiadomości, rzekoma córka informowała, że jej stary telefon nie działa i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. Kobieta, myśląc, że wspiera swoją córkę, przelała na podane konto prawie 4 tysiące złotych.

Chcielibyśmy zdecydowanie podkreślić, jak ważne jest ostrożne traktowanie wszelkich wiadomości i linków pochodzących z podejrzanych źródeł. Zanim przekażemy komukolwiek pieniądze lub dokonamy przelewu, powinniśmy skontaktować się telefonicznie z tą osobą, aby zweryfikować te informacje i upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie stoi oszustwo. W takich sytuacjach nie powinniśmy działać pochopnie, bowiem możemy stracić nasze oszczędności.