Nowe ograniczenia importowe: od 17 września 2023 r. zakazane jest wprowadzanie do Polski samochodów zarejestrowanych w Rosji

Nowe ograniczenia importowe: od 17 września 2023 r. zakazane jest wprowadzanie do Polski samochodów zarejestrowanych w Rosji

Z dniem 17 września bieżącego roku, wprowadzone zostaną nowe przepisy zabraniające sprowadzania do Polski samochodów osobowych, które są zarejestrowane na terytorium Federacji Rosyjskiej. To oznacza, że od tej daty nie będzie możliwości zakupu, wprowadzenia lub przeniesienia do Unii Europejskiej jakichkolwiek pojazdów samochodowych z silnikiem, zaprojektowanych głównie do przewozu maksymalnie 10 osób, włączając w to również samochody osobowo-towarowe z karoserią typu kombi i samochody sportowe przeznaczone do wyścigów, jeśli pochodzą one z Rosji lub zostały wywiezione z tego kraju.

Wskazaniem na to, czy auto pochodzi z Federacji Rosyjskiej, jest jego rejestracja na terytorium tego państwa. Powyższe restrykcje wynikają bezpośrednio z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r., dotyczącego środków ograniczających z powodu działań prowadzonych przez Rosję, które destabilizują sytuację geopolityczną na Ukrainie. Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej pod numerem L 229 z dnia 31 lipca 2014 roku, ze wszystkimi późniejszymi zmianami.

W praktyce oznacza to, że od niedzieli, wszystkie pojazdy mające rosyjskie tablice rejestracyjne, które pojawią się na polskich posterunkach kontroli granicznej, będą odsyłane z powrotem do kraju spoza UE, skąd przybyły. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy są to samochody przybyłe bezpośrednio z Rosji, czy też z innego kraju. Warto podkreślić, że takie środki będą stosowane niezależnie od obywatelstwa osoby kierującej danym pojazdem.