Nowa Era Wodniaków: Otwarcie Odnowionego Kanału Szymońskiego

Nowa Era Wodniaków: Otwarcie Odnowionego Kanału Szymońskiego

W czwartek, na terenie Mazur odbyło się uroczyste otwarcie Kanału Szymońskiego, który niedawno przeszedł gruntowny remont o wartości ponad 33 mln zł. Norbert Maliszewski, kierownik rządowego centrum analiz, podkreślił, że jest to jedno z wielu inwestycji poprawiających atrakcyjność tego malowniczego regionu.

Informacja o ponownym otwarciu tej drogi wodnej dla użytkowników została oficjalnie ogłoszona podczas konferencji Wód Polskich, która odbyła się na Moście Szymońskim. Podczas tego wydarzenia podsumowano również remont Kanału Węgorzewskiego oraz nabrzeża rzeki Węgorapy, które są kolejnymi zakończonymi inwestycjami na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Norbert Maliszewski podkreślił znaczenie tych prac dla Mazur – regionu, który nie doświadczył tak dużych inwestycji od okresu II wojny światowej. Zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji w regionie, które nie tylko poprawiają jego atrakcyjność dla turystów, ale także przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększania bezpieczeństwa użytkowników dróg wodnych.

Maliszewski dodał również, że inwestycje te mają na celu wzmacnianie atrakcyjności regionu i skierowanie Polski B na drogę do zapomnienia poprzez rozbudowę infrastruktury drogowej.

Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, podkreślił rolę funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur w realizacji remontów mazurskich kanałów. Projekt był prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Woś zaznaczył również, że trwają już rozmowy na temat modernizacji kolejnych szlaków.

Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek i szef stowarzyszenia, wyraził nadzieję na kontynuację tej owocnej współpracy między rządem a samorządami.