Mini Piekarczyki w Elblągu: Czy w 2024 roku dołączy kolejny?

Mini Piekarczyki w Elblągu: Czy w 2024 roku dołączy kolejny?

Na terenie historycznej części Elbląga – Starego Miasta, widnieje pięć drobnych statuetek zwanych mini Piekarczykami. Pojawiły się one w 2022 roku i od tamtej pory budzą zainteresowanie zarówno mieszkańców jak i turystów. Inicjatywa ta została zgłoszona przez radnych Koalicji Obywatelskiej podczas procedury budżetowej na rok 2022. Realizacja tego projektu kosztowała 77 tysięcy złotych. Inspiracją dla tej akcji były słynne figury krasnali z Wrocławia, których na terenie miasta można znaleźć już około 360. Istotnym jest fakt, że to przedsiębiorcy oraz instytucje niezwiązane bezpośrednio z samorządem stawiają wrocławskie figurki.

Sytuacja w Elblągu wygląda nieco inaczej, gdyż pojawiło się jedynie pięć figurek. To spowodowało, że pojawiły się pytania dotyczące przyszłości tego projektu.

Robert Turlej, radny Koalicji Obywatelskiej tłumaczył że pierwsze mini Piekarczyki zostały zainstalowane w grudniu 2022 roku. Radni chcieli sprawdzić reakcje mieszkańców i turystów na ten pomysł. Głównym celem było promowanie miasta oraz nawiązywanie do lokalnej legendy. Po dwóch latach postanowili kontynuować tę inicjatywę z uwagi na pozytywne reakcje społeczności lokalnej. Planują zgłosić wniosek o instalację kolejnych figurek w roku następnym. Chcą również zachęcić elbląskich przedsiębiorców do wsparcia tej akcji. Mają nadzieję, że uda się stworzyć mapę i grę z małymi Piekarczykami jako głównymi bohaterami.