Mid Europe Early Music Festival: spotkanie z muzyką dawną w scenerii polskich zabytków

Mid Europe Early Music Festival: spotkanie z muzyką dawną w scenerii polskich zabytków

Obecnie odbywa się cieszący się popularnością na arenie międzynarodowej festiwal muzyki dawnej, Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta odsłona tego muzycznego wydarzenia.

Festiwal ma na celu propagowanie bogactwa muzycznego i architektonicznego, które jest ściśle powiązane z chrześcijańskimi fundamentami kultury europejskiej. Tegoroczna edycja skupia się na muzyce z ery renesansu, a szczególnie na tzw. Jagiellońskim Renesansie – okresie niezwykłego rozkwitu polskiej kultury, w tym również muzycznej.

Koncerty festiwalowe organizowane są w różnych regionach Polski, a ich scenerią stają się zabytki będące świadkami naszej chrześcijańskiej kultury. Na tym wydarzeniu doceniana jest twórczość Mikołaja Zieleńskiego, często określanego przez ekspertów muzycznych mianem „polskiego Monteverdiego”. W województwie warmińsko-mazurskim zaplanowano 5 koncertów.

Zespół Reversio, składający się z polskich, litewskich i estońskich artystów, wystąpi na koncertach w Lidzbarku, Olsztynie i Braniewie. Wykonają oni utwory z czasów Jagiellonów pod hasłem „Wokół tabulatury braniewskiej”. Tabulatura ta to kolekcja renesansowych kompozycji na różne instrumenty, odkryta po II Wojnie Światowej przez historyków z Litwy. Obecnie przechowywana jest w bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie.

Ostatnie dwa koncerty mają miejsce w Lubawie oraz Farynach. Podczas nich usłyszymy „Hymny okresu Pasyjnego i medytacje benedyktyńskie ksieni Magdaleny Mortęskiej” za sprawą wykonania Scholi Węgajty. Matka Mortęska, postać łącząca w sobie elementy renesansu i baroku, związana jest z Warmią – spędziła tam dzieciństwo i młodość w Pałacu w Mortęgach koło Lubawy. W wieku 25 lat została benedyktynką w Chełmnie. Dokonała reformy ponad 20 klasztorów i uczyła siostry czytania oraz pisania. Proces beatyfikacyjny tej wyjątkowej kobiety trwa od 2015 roku.

Mid Early Europe Music Festival 2023 uzyskało wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z patronów wydarzenia jest arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.