Jak mają się plany dotyczące portu w Elblągu?

Jak mają się plany dotyczące portu w Elblągu?

Około tysiąca statków cumujących obecnie w portach w Gdańsku i Gdyni będzie miało dostęp do portu w Elblągu, jak poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Na antenie kanału Polsat News wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zapowiedział zakończenie w tym roku inwestycji w porcie w Elblągu, przedstawiając jednocześnie jej elementy składowe.

W tym roku ma zostać zakończona cała inwestycja polegająca na przekopaniu Mierzei, pogłębieniu Zalewu Wiślanego oraz rzeki Elbląg aż do portu w Elblągu. Zakończona została pierwsza faza projektu, a pozostałe dwa etapy są zaawansowane w 60-90 procentach. Port podlega jurysdykcji miasta, odrębnej od państwa, a jego właścicielem jest prezydent Elbląga – poinformował Polsat News wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister zaznaczył, że konieczne są dalsze inwestycje w obrębie portu, w tym jego pogłębienie. Marek Gróbarczyk zaproponował, że Skarb Państwa mógłby interweniować jako inwestor i zrealizować te inwestycje, przeznaczając na to przedsięwzięcie 100 mln zł.

Propozycja ta spotkała się jednak ze „ścianą” i negatywną odpowiedzią prezydenta Elbląga – dodał wiceminister Gróbarczyk.