Trwa sprawdzanie autentyczności elbląskiej ankiety

Trwa sprawdzanie autentyczności elbląskiej ankiety

Zakończyło się głosowanie w ankiecie przeprowadzonej przez władze Elbląga na temat przyszłości lokalnego portu. Obecnie dostępne są jedynie wyniki głosowania internetowego, a oficjalny wynik ma zostać ogłoszony 30 maja. Miasto podaje, że głosy wymagają weryfikacji.

Wczoraj otwarto urny wyborcze w Urzędzie Miejskim w Elblągu, gdzie mieszkańcy złożyli wypełnione ankiety. Mieszkańcy Elbląga zostali poproszeni o wybór pomiędzy dwoma opcjami: czy port w Elblągu, będący obecnie własnością miasta, powinien pozostać pod kontrolą samorządu, czy też zostać przekazany Skarbowi Państwa.

Przypomnijmy, że spółka miejska zarządza portem, który zajmuje się przede wszystkim ładunkami z rosyjskiego Kaliningradu, najczęściej węglem. Pod koniec lat 90. port osiągnął rekordowy poziom 600 tys. ton ładunków.

Trwająca budowa drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Zalewu Wiślanego, przez przekop mierzei, ma na celu zwiększenie przeładunków w elbląskim porcie. Ma to zwiększyć możliwości rozładunkowe obiektu do 1,5 mln ton rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż obecnie. Wiceminister Skarbu Państwa Andrzej Śliwka podkreślił, że cała inwestycja ma na celu podniesienie Elbląga do rangi czwartego portu w Polsce, o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej.