Interdyscyplinarna wystawa prezentująca postmodernistyczne odrodzenie Starego Miasta Elbląga

Interdyscyplinarna wystawa prezentująca postmodernistyczne odrodzenie Starego Miasta Elbląga

22 czerwca, w miejscu znanym jako Pawilon Wystawowy SARP, zlokalizowanym przy ulicy Foksal 4 w Warszawie, miała miejsce premiera interdyscyplinarnej ekspozycji. Unikalność tej propozycji polega na połączeniu badań z zakresu architektury i twórczości artystycznej w celu zgłębienia tematu postmodernistycznej renowacji Starego Miasta w Elblągu, zgodnie z podejściem retrowersji. Obecność Katarzyny Wiśniewskiej, Wiceprezydent Elbląga, podkreśliła znaczenie tego wydarzenia. Ze względu na ważność tematyki, wystawa będzie dostępna do zwiedzania aż do 21 lipca 2024 roku.

Wystawa jest efektem współpracy Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Centrum Sztuki Galeria EL. Zróżnicowane profile działalności tych dwóch instytucji – jednej o charakterze artystycznym, a drugiej skupionej na architekturze – zapewniły wyjątkową perspektywę. Dodatkowo, nieoceniona była pomoc wielu lokalnych ekspertów i ekspertek z Elbląga oraz zaangażowanie artystów i artystek z całego kraju.

Ekspozycja zawiera przede wszystkim archiwalne fotografie, dokumenty, rysunki, plany i artykuły prasowe, które nie były wcześniej publikowane, a także materiały wideo. Dzięki zgromadzonym archiwaliom i przeprowadzonym rozmowom z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w proces odbudowy, możliwe było przedstawienie powojennej historii Starego Miasta. Na zwiedzających czeka możliwość badania flory roślin z ruin Starego Miasta, poznania fragmentów historycznych budynków odkrytych podczas wykopalisk czy zapoznania się z niezrealizowanymi modernistycznymi wizjami urbanistycznymi. Będzie też można dowiedzieć się więcej o elbląskim gruzobetonie, używanym do odbudowy Starówki, oraz przeczytać notatki prof. Lubockiej-Hoffmann odnoszące się do lat 90.