Europejskie Dni Dziedzictwa: bogactwo wydarzeń na mapie regionu

Europejskie Dni Dziedzictwa: bogactwo wydarzeń na mapie regionu

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa są w pełnym toku. Ten rok przynosi nam aż 25 różnorodnych wydarzeń zaplanowanych na terenie naszego regionu. To unikalna okazja do bezpłatnego poznania miejsc, które zwykle nie są otwarte dla zwiedzających.

Głównym koordynatorem tych działań jest Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, który pełni funkcję wojewódzkiego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa. Podkreśla on wartość inicjatywy, pokładając wielkie zaufanie w mieszkańców, stowarzyszenia oraz instytucje lokalne. To właśnie od nich najczęściej pochodzą kreatywne pomysły na organizację wystaw, wykładów czy pokazów.

Patryk Kozłowski mówi: „Z naszej strony staramy się doradzać, jak najlepiej zinterpretować hasła, które pojawiają się każdego roku. Dzięki temu mamy wpływ na kształtowanie tych wydarzeń”. Przypomina również, że Polska dołączyła do tej międzynarodowej inicjatywy w 1993 roku i od tego czasu nieprzerwanie organizuje takie wydarzenia.

31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się w tym roku pod hasłem „Żywe dziedzictwo, tradycja od pokoleń”. W ramach obchodów, w piątek o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie „Demony, duchy, zjawy – kto mieszka w bajkach Warmii i Mazur” w olsztyńskim Starym Ratuszu. Natomiast w sobotę odbędzie się tradycyjny proces kiszenia kapusty w Rumianie oraz spacer historyczny po Kurzętniku.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń dostępny jest na oficjalnej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.