Elbląg: Start prac budowlanych nad przyszłym kąpieliskiem przy ul. Spacerowej

Elbląg: Start prac budowlanych nad przyszłym kąpieliskiem przy ul. Spacerowej

Rozpoczęto proces budowy nowoczesnego kąpieliska w Elblągu, który jest lokalizowany na terenach poprzedniego basenu przy ulicy Spacerowej. Zgodnie z założeniami, mieszkańcy Elbląga będą mogli korzystać z nowo powstałych instalacji wodnych już za mniej więcej dwa lata.

Decyzję o rozpoczęciu prac budowlanych potwierdziła miejska administracja Elbląga, zaznaczając, że obecnie realizowany jest etap wstępny – obejmujący tworzenie infrastruktury dla personelu budowlanego oraz prace ziemne. Nowy obiekt rekreacyjny, którego głębokość oscylować będzie pomiędzy 1,2 a 1,8 metra, zostanie wybudowany na miejscu starej, wojskowej niecki basenowej, na obszarze o powierzchni 3,5 hektara.

Odpowiedzialni za realizację projektu deklarują, że do końca bieżącego roku stara niecka kąpieliska powinna zostać całkowicie usunięta. W planach jest stworzenie wielofunkcyjnego centrum rekreacji wodnej, które oferować będzie pięć zjeżdżalni, tory pływackie, pomosty, tereny sportowe oraz gastronomię. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2025 roku, a kąpielisko ma być czynne w sezonie letnim – od czerwca do sierpnia – każdego roku.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 90,5 mln złotych. Miasto uzyskało na ten cel rządowe dofinansowanie w wysokości 65 milionów złotych, a pozostałe środki mają pochodzić z emisji obligacji przez lokalny samorząd.

Historia basenu przy ulicy Spacerowej sięga 1934 roku – był to jeden z największych i najstarszych obiektów tego typu w Europie. Wskutek interwencji sanitarnej, basen został zamknięty w 2012 roku.