Elbląg podpisuje umowę na budowę pogłębiarki

Elbląg podpisuje umowę na budowę pogłębiarki

Ostatnio podpisano w Elblągu umowę na dostarczenie sprzętu niezbędnego do pogłębiania podłoża. Pogłębiarka zostanie wykorzystana do rozbudowy portu w Elblągu. Inwestycja ta czekała już pewien czas na realizację. Jednostka ma między innymi posłużyć do pogłębienia torów wodnych, które zostaną wykorzystane przez urząd morski w Elblągu. Spodziewamy się, że inwestycja wspomoże rozwój miasta i jego możliwości. Po odpowiednim pogłębieniu portu nad zalewami miejskimi pojawi się więcej dróg morskich dla statków, jak i transporterów wodnych.

Co więcej, sprzęt może zostać wykorzystany w przyszłości przy wielu innych pracach związanych z remontami i budowami, ponieważ jest niezwykle wszechstronny, jeśli chodzi o zastosowanie. Taka maszyna sprawi, że liczne prace utrzymaniowe zostaną wykonane przez roboty budowlane w Elblągu na własną rękę. Miasto wykorzysta swoich własnych podwykonawców i nie będzie zmuszone do zlecania pracy firmom z zewnątrz. W ten sposób budżet dodatkowo zyska na pieniądzach, które musiałyby z miasta wypłynąć.

Kontrakt uzgodniono na wartość ponad 116 milionów złotych

Wartość tego towaru i realizacje wyceniono na kontrakt o wartości ponad 116 milionów złotych. Całą realizacją zajmie się fińska firma. Realizacja całego zlecenia może potrwać maksymalnie do 21 miesięcy. Firma otrzymała tyle czasu, aby dostarczyć i skonfigurować w prawidłowy sposób wykupiony przez Elbląg sprzęt. Pogłębiarka w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana do zachowania właściwej głębokości na głównych torach wodnych wykorzystywanych w Elblągu. To bardzo ważne, aby utrzymać zalew i kilka wodnych punktów orientacyjnych na odpowiednim poziomie.

Ten sam kontrakt podpisany z fińską firmą przez zarząd Elbląga przewiduje również dostarczenie pełnego systemu rurociągów. Dostawa zostanie zrealizowana za pośrednictwem specjalnych kontenerów do układania specjalistycznego sprzętu. Personel zostanie na miejscu przeszkolony w taki sposób, aby był zdolny do prawidłowego obsłużenia jednostki. Dlatego też możemy spodziewać się, że za niecałe dwa lata urząd morski w Elblągu zostanie wzbogacony o kolejną jednostkę pływającą. Zasili on budżet miasta, a sprzęt przyda się podczas wielu zadań prowadzonych codziennie w porcie i okolicach.