Straż graniczna zachowuje szczególną czujność na Pomorzu

Straż graniczna zachowuje szczególną czujność na Pomorzu

Pomimo tego, że na Pomorzu nie ma aż tak dużej presji migracyjnej, policjanci z tamtego regionu zaczęli o wiele bardziej przykładać się do sprawdzania naszych granic przejazdowych. Wszystko ze względu na to, że rośnie niebezpieczeństwo związane z napływem nielegalnych imigrantów do Polski pod płaszczykiem uchodźców wojennych. Zastępca komendanta wodnej straży granicznej tymczasem przypomina, że jesteśmy istotnym punktem granicznym i powinniśmy mieć się na baczności również na Pomorzu, ponieważ nigdy nie wiadomo, w jaki sposób będzie wyglądała sytuacja.

Funkcjonariusze do tej pory już wykryli obecność prawie 70 osób bez żadnych dokumentów. Dlatego też należy pamiętać o tym, że możemy spodziewać się napływu coraz większej ilości migracji. Wśród tych osób znalazło się aż 48 obywateli z Iraku. Znaczna część takich imigrantów stara się przedostać nielegalnie do Polski tylko po to, aby przedostać się przez nią na zachód w celu zgarnięcia zapomogi finansowej. Dlatego też należy wystrzegać się takich działań.

Cudzoziemcy bez dokumentów tożsamości dostają administracyjny nakaz wydalenia z naszego kraju

MOSG obserwuje województwo pomorskie, aby mieć pewność, że ludzie przedostający się do naszego państwa są uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Wstęp został surowo ograniczony dla osób szukających nielegalnego przejścia z Polski do Niemiec i innych krajów UE, takich jak na przykład Francja. Mimo wszystko plusem całej sytuacji jest to, że województwo pomorskie nie jest aktualnie pod dużą presją migracyjną. W okolicy tych granic nie dochodzi do szturmowania przejazdów granicznych do Niemiec.

Wśród osób, które próbowały jednak nielegalnie przekraczać nasze granice, znajdowały się głównie rodziny z Iraku, Syrii, Afganistanu i kilku innych państw z południa. Ci imigranci byli transportowani już latem na Białoruś. Następnie po pewnym czasie zostali zachęceni do tego, aby nielegalnie przekraczać teren Polski. Oczywiście nasze służby zarówno porządkowe, jak i administracyjne podjęły odpowiednie środki, aby zabezpieczyć się przed nielegalnymi imigrantami, którzy szukają łatwego przejścia do Niemiec.