Czego szuka branża IT – jakie cechy są cenione?

Czego szuka branża IT – jakie cechy są cenione?

W branży informatycznej wciąż poszukiwani są specjaliści wyższego i niższego szczebla. Bez wątpienia jest to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Nie każdy jednak nadaje się do pracy w IT. Jakie cechy powinni mieć kandydaci, ukierunkowani na pracę w tym sektorze? Kogo szukają pracodawcy w IT? Poszukajmy odpowiedzi.

Kompetencje językowe – klucz do sukcesu w IT

Wystarczy przejrzeć kilka lub kilkanaście ogłoszeń o pracę w IT, by przekonać się, że większość firm wymaga znajomości języków obcych. Programiści, IT managerowie i cloud inżynierowie najlepiej, aby biegle władali językiem angielskim w mowie i w piśmie. To cenna umiejętność, bez której współpraca w międzynarodowych zespołach byłaby bardzo trudna. Anglojęzyczna komunikacja jest coraz częściej standardem w środowiskach korporacyjnych i start-upach, ukierunkowanych na globalny sukces! Sporą zaletą będzie także znajomość innych języków obcych.

Kompetencje społeczne i kompetencje miękkie

Praca w zespole i obsługa klientów to zadania, wymagające wielu kompetencji, takich jak: odporność na stres, komunikatywność i asertywność. Jest jeszcze wiele innych, pożądanych cech w IT, o których często wspominają pracodawcy w treści swoich ogłoszeń. Mowa m.in.: o kulturze osobistej i umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Do pracy w firmach informatycznych potrzebni są ludzie, szanujący odmienne poglądy, zdolni do funkcjonowania w złożonych strukturach.

Poszukaj oferty pracy IT na miarę swoich potrzeb!

W przypadku kadry managerskiej w IT liczą się też takie cechy jak: umiejętność zarządzania ludźmi i zdolność budowania pozytywnych relacji. Osoby, odpowiedzialne za kontakty z klientami, potrafią też skutecznie negocjować i rozumieją potrzeby swoich kontrahentów. Tacy specjaliści łączą inteligencję emocjonalną i zdolności przywódcze.

Twarde kompetencje w branży informatycznej

Sukces w IT czeka na tych, którzy mają różne kompetencje twarde, czyli merytoryczną wiedzę. Jest to zarówno wiedza teoretyczna, jak i wiedza praktyczna między innymi z zakresu programowania oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalista branży informatycznej powinien mieć stosowne wykształcenie techniczne. Atutem kandydatów w IT są również dodatkowe kursy, odpowiadające aktualnym wymogom na danym stanowisku.

Pracuj.pl: sprawdź najnowsze oferty dla programistów

IT rozwija się bardzo dynamicznie. To oznacza, że na rynku najwyżej cenieni są ci, którzy chcą pogłębiać wiedzę i wciąż zdobywają nowe umiejętności. Praca w branży informatycznej to zajęcie dla ludzi z pasją, otwartych na nowe trendy i branżowe nowinki. Wysokiej klasy specjaliści IT to często wizjonerzy, którzy dzięki zdobytej wiedzy są w stanie samodzielnie proponować różne, autorskie rozwiązania.

Umiejętność analitycznego myślenia

Na stanowiskach programistycznych i CEO projektów sprawdzają się osoby, obdarzone zdolnością analitycznego myślenia. Jest to kluczowa cecha, umożliwiająca efektywną obsługę projektów. Obejmuje ona całokształt procesów myślowych, takich jak: planowanie, przetwarzanie danych, ocena ryzyka czy wychwytywanie zaistniałych problemów. Brak umiejętności analitycznego myślenia dyskwalifikuje pracowników już na starcie kariery w IT!

Podsumowanie

Każdy, kto szuka pracy w IT, powinien dokonać analizy swoich cech i kompetencji. Branża potrzebuje bowiem ludzi o zróżnicowanych predyspozycjach: specjalistów komunikatywnych, wielojęzycznych i umiejących pracować w zespole. Najważniejsze cechy pracowników IT to także: umiejętność analitycznego myślenia i chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.