40 entuzjastów kolarstwa uczestniczyło w Miejskiej Wycieczce Rowerowej śladami menonitów

40 entuzjastów kolarstwa uczestniczyło w Miejskiej Wycieczce Rowerowej śladami menonitów

W minioną niedzielę, mimo że pogoda nie rozpieszczała, aż 40 miłośników dwóch kółek zdecydowało się na udział w Miejskiej Wycieczce Rowerowej. Trasa tego wydarzenia, które odbyło się 21 kwietnia, została zaplanowana tak, aby prowadzić śladami menonitów. O godzinie 10:00 uczestnicy wyruszyli ze starówki elbląskiej, kierując się do małej miejscowości Rozgart. Tam mogli dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat życia menonitów, grupy religijnej zamieszkującej te tereny.

Na punkcie startu zgromadzili się zarówno stali bywalcy rowerowych wypraw, jak również kilka osób, które dołączyły do tego grona po raz pierwszy. Po zakończeniu zbiórki, wszyscy skierowali się w stronę ulicy Żuławskiej. Przemierzając kolejno miejscowości Władysławowo, Wikrowo i Jegłownik dokonali tam pierwszego przystanku. Następnie cykliści udali się do Gronowa Elbląskiego, aby z perspektywy torów kolejowych podziwiać zabytkowy budynek dworca. To miejsce pełne historii na chwilę przemieniło się w lekcję historii prowadzoną przez Leszka Marcinkowskiego z PTTK Elbląg. Po tej krótkiej przerwie, uczestnicy udali się do Fiszewa i Rozgartu – celu wyprawy. Tam czekał na nich postój przy domu podcieniowym, gdzie mogli wysłuchać opowieści o menonitach, zabytkowym kościele i unikalnej dzwonnicy.

Po spędzonej w Rozgarcie chwili, uczestnicy podjęli decyzję o powrocie do Elbląga. Jadąc przez Różany i Jezioro, zatrzymali się na przejeździe kolejowym w Karczowiskach Górnych. Tam przy domku dróżnika mieli okazję obejrzeć znak wysokiej wody związany z pamiętną powodzią na Żuławach Wiślanych w 1888 roku. Ostatecznie, okolicach godziny 14:00 wycieczka zakończyła się na rondzie Bitwy Warszawskiej.

Na każdym spotkaniu organizowanym w ramach Miejskich Wycieczek Rowerowych, uczestnicy otrzymują mapę turystyczną jako prezent od Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Jest to bardzo przydatny gadżet podczas wypraw rowerowych czy pieszych. Dodatkowo, na każdej wycieczce przewidziane jest energetyczne wsparcie w postaci słodyczy ufundowanych przez Gminę Elbląg. Kolejne spotkanie odbędzie się 19 maja i prowadzić będzie przez Krainę Kanału Elbląskiego, z planowanymi przystankami w miejscowościach Topolno Wielkie i Wysoka.

Miejskie Wycieczki Rowerowe to inicjatywa, której organizacją zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W realizacji tej idei wspomagają go PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.