Zapowiedź XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa: „…czy to jest kochanie?” w Elblągu

Zapowiedź XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa: „…czy to jest kochanie?” w Elblągu

Blisko trzydzieści osób z różnych zakątków naszego kraju zapowiedziało swój udział w nadchodzącej, XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa: „…czy to jest kochanie?”. Wydarzenie, które od lat organizowane jest przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, ma na celu zmotywowanie widzów do zastanowienia się nad istotą miłości. Pragnienie wywołania refleksji dotyczy zarówno romantycznego aspektu miłości, jak i szeroko pojętych relacji między ludźmi. Poprzez różnorodne występy artystyczne oraz koncerty, organizatorzy festiwalu pragną stworzyć przestrzeń do głębokiej analizy tego, co oznacza być kochanym i kochać w dzisiejszych czasach.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie gospodarzem XXVI edycji festiwalu w dniach 15-17 marca 2024 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, skupia się na kwestii miłości – temacie fundamentalnym dla relacji międzyludzkich i samych fundamentów egzystencji.

Jak podkreśla Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Festiwal Sztuki Słowa „… czy to jest kochanie?” odbywa się od 1997 roku i od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Stał się miejscem, gdzie docenia się piękno i czystość języka, a także pielęgnuje się sztukę słowa, która coraz częściej ustępuje miejsca kulturze obrazu.

Organizatorzy przygotowali różnorodne formy wyrazu słownego: poezję, prozę, monologi i piosenki poetyckie. Celem tych działań jest pokazanie szerokiej gamy możliwości, jakie niesie ze sobą sztuka słowa. Festiwal w Elblągu to przestrzeń dla doświadczonych twórców oraz młodych talentów z całego kraju, dająca możliwość prezentacji i wymiany doświadczeń z publicznością.

Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, z dumą podkreśla prestiż festiwalu – w jury poprzednich edycji zasiadali m.in.: Michał Bajor, Maria Czubaszek, Andrzej Poniedzielski, Hanna Banaszak czy Piotr Machalica. Tegoroczne jury tworzą: Jarosław Wasik – wokalista, kulturoznawca, autor tekstów; Krzysztof Ogłoza – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog; Katarzyna Skarżanka – polska aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Podczas trzech dni festiwalu, mieszkańcy Elbląga będą mogli podziwiać wielkie artystyczne postacie na scenie. Organizatorzy przygotowali dwa koncerty. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się recital Jarosława Chojnackiego. Następnie, w niedzielę, melomani będą mieli okazję usłyszeć koncert Hanny Banaszak z zespołem oraz posłuchać laureatów festiwalu na koncercie galowym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników słowa, sztuki i refleksji nad naturą miłości na XXVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa: „…czy to jest kochanie?” w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.