Zadbajmy o czystość Elbląga -jak działa wynajem kontenerów na odpady?

Zadbajmy o czystość Elbląga -jak działa wynajem kontenerów na odpady?

Wywóz odpadów w wyznaczone do tego miejsca jest obowiązkiem każdego z nas. Choć miasto Elbląg zapewnia mieszkańcom regularny odbiór śmieci sprzed ich posesji, to może być niewystarczające. Osoby i firmy, które potrzebują pozbyć się większej ilości nieczystości, mogą wynająć kontener. Czego można się w ten sposób pozbyć? Jak działa wynajem kontenerów na odpady? Kiedy warto korzystać z takiej usługi?

Przyjrzyjmy się temu bliżej i zadbajmy o czystość w mieście. Dzięki temu wszystkim mieszkańcom będzie się żyło lepiej.

Jakie odpady można wrzucać w kontenery?

Wynajem kontenerów to idealne rozwiązanie, kiedy szybko chcesz pozbyć się dużej ilości śmieci. Z tej usługi korzysta wiele firm, a także osoby prywatne. Najczęściej zamawiany jest kontener na gruz i odpady budowlane. Korzystają z tego firmy oferujące budowę i remonty oraz wielu mieszkańców, którzy zmieniali coś w swoim domu. Tego rodzaju śmieci są wielkogabarytowe i trudne w utylizacji. Oddając je specjalistycznej firmie nie tylko szybciej zrobimy porządek, ale i pozbędziemy się problemu – nie trzeba wywozić gruzu na własną rękę.

Wynajem kontenerów pozwala wywieźć nie tylko odpady budowlane. Przydaje się też po przeprowadzce, kiedy chcemy wymienić wyposażenie domu i pozbyć się sprzętu AGD. Firmy natomiast korzystają z możliwości wywiezienia odpadów przemysłowych. Dotyczy to przedsiębiorstw prowadzących produkcję.

Kontenery wynajmują też sklepy, w których często wywozi się odpady opakowaniowe, a także szpitale i apteki. Te instytucje muszą wykorzystywać kontenery sanitarne, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Leki i zużyte środki czystości mogą być niebezpieczne, dlatego należy przestrzegać przepisów.

Odbiór odpadów od firm i klientów indywidualnych – przebieg

Decydując się na zamówienie kontenera trzeba, pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Różne rodzaje nieczystości wrzuca się do innych pojemników. Pozwala to na ich segregowanie i odpowiednią utylizację. Zamawiając wywóz gruzu, jesteśmy więc zobowiązani do wyrzucania wyłącznie odpadów budowlanych.
  2. To zamawiający jest odpowiedzialny za to, co znalazło się w kontenerze. Firma, która go wynajęła nie mogła przewidzieć, że zapełnimy go czymś innym, niż zaznaczyliśmy.
  3. W przypadku odpadów mogących stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
  4. Przy składaniu zamówienia należy podać wielkość potrzebnego nam kontenera. Musimy zapłacić za całą pojemność, nawet jeśli zapełnimy kubeł tylko częściowo.

Za co więc odpowiada i jak działa firma wywożąca odpady?

Zamawiając kontener, musimy podać wielkość potrzebnego pojemnika, rodzaj odpadów i adres. Kontener zostanie nam dostarczony pod sam dom lub siedzibę firmy. W zależności od potrzeb klienta, może to być usługa kilkudniowa lub cykliczna.

Wynajem kontenerów – przepisy dla firm

Prowadząc firmę trzeba wiedzieć, jak zorganizować wywożenie odpadów. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to OBOWIĄZKOWE dla przedsiębiorstw produkcyjnych, budowlanych sklepów i instytucji medycznych. Konieczna jest umowa z firmą uprawnioną do takich działań. Szczególnie w przypadku odpadów szkodliwych.

W Olsztynie dostępne są kontenery na odpady medyczne, które wymagają ostrożnego transportu i utylizacji. Podpisanie umowy na wynajem kontenerów przyspiesza cały proces – przedsiębiorstwo może korzystać z kontenera przez cały czas, a dostawca usługi regularnie odbiera śmieci.

Ile kosztuje wynajem kontenera?

Koszt usługi zależy od kilku czynników:

  • wielkość kontenera (w Elblągu dostępne są kontenery od 2 do 36 m3),
  • rodzaj odpadów – wywóz tych niebezpiecznych i trudnych w utylizacji będzie droższy,
  • czasu trwania wynajmu – im więcej dni, tym drożej,
  • cykliczności – stały wynajem kontenerów jest tańszy, niż pojedyncze zlecenie.

Aby poznać szczegóły sprawdź wynajem kontenerów Olsztyn. Pamiętaj, że wycena zależy od rodzaju zamówienia.