Ubrania odblaskowe nie kosztują wiele, a mogą ocalić nam życie!

Ubrania odblaskowe nie kosztują wiele, a mogą ocalić nam życie!

Stróże prawa często podkreślają znaczenie materiałów odblaskowych. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których piesi i rowerzyści poruszają się po drogach, niewidoczni dla innych kierowców po zachodzie słońca. W takich przypadkach ten skromny odblask służy jako tania forma ubezpieczenia na życie.

Niestety nie wszyscy na drogach zdają sobie sprawę ze znaczenia elementów odblaskowych. W ciemnościach dnia, kiedy widoczność często ogranicza mgła lub deszcz, odblaski są szczególnie istotne dla bezpieczeństwa. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie w ramach swoich stałych obowiązków kontrolują oświetlenie pojazdów, a także to, czy piesi wypełniają obowiązek posiadania elementów odblaskowych, gdy jest ciemno.

Często ludzie nie dostrzegają, że są słabo widoczni na drodze. Kierowcy dużo czasu poświęcają na zauważenie osób, które są ubrane w monotonne czarno-szare ubrania i nie posiadają elementów odblaskowych na górnej części odzieży. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi – może pomóc pieszemu uniknąć kolizji w warunkach słabej widoczności.