Strażacy starają się walczyć z wypalaniem traw w regionie

Strażacy starają się walczyć z wypalaniem traw w regionie

Pomimo tego, że strażacy wielokrotnie apelowali z prośbami o zaprzestanie wypalania traw, w regionie nadal pojawia się mnóstwo takich incydentów, na które niestety muszą dynamicznie reagować, aby zażegnać niebezpieczeństwo. Apele nie pomagają w żaden sposób. Plaga wypalania traw ponownie rozpoczyna się, od kiedy zrobiło się cieplej. Strażacy tłumaczą jednak, że takie działania są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, jak i zwierząt. Często niszczymy w ten sposób ich naturalne środowisko do życia.

Przeczytajcie o tym, z jakiego powodu wypalanie traw jest zakazane https://agrokurier.pl/wypalanie-traw-dlaczego-jest-zakazane/.

Wypalanie traw jest w Polsce nielegalnym procederem, jednak jak widać, nic nie powstrzymuje tysiące osób przed tym, aby kontynuowały z tymi praktykami na wiosnę, gdy tylko zrobi się nieco cieplej na zewnątrz. Odrobina słońca i powietrza w ciągu dnia wystarczyła, aby mnóstwo osób powróciło do tej niekorzystnej dla środowiska praktyki. Wypalają trawy w całym regionie, przez co straż pożarna ma pełne ręce roboty.

Strażacy nieustannie muszą walczyć z pożarami nieużytków i trawy podpalonej na rozległej przestrzeni

W ubiegły weekend strażacy walczyli z pożarami głównie w okolicy rejonu braniewskiego. Mieli tam do czynienia z prawdziwą plagą wypalania nieużytków pokrytych trawą i drobną roślinnością. Pamiętajmy o tym, że takie akcje wymagają dużego pokrycia z budżetu, jak i zajmują czas strażaków. Zastanówmy się nad tym, czy naprawdę chcemy ich absorbować w ten sposób, skoro mogą być wkrótce potrzebni do tego, aby uratować komuś życie swoją interwencją. Okazało się, że ogień stanowił zagrożenie dla obszarów leśnych, które znajdowały się nieopodal nieużytków z trawą.

Ludzie w ten sposób świadomie lub nieświadomie doprowadzają do niebezpiecznych zdarzeń pożarowych. Rozmiar pożarów, które powstały w ten okolicy wymagał zaangażowania wielu zasobów ludzkich, co doprowadziło do stworzenia kolejnego niebezpieczeństwa. Miejmy również na uwadze to, że aktualna pogoda dodatkowo zwiększa niebezpieczeństwo związane z wypalaniem traw. Jest ciepło i nie ma żadnych opadów, dlatego też roślinność i ziemia jest bardzo sucha. Liczne apele straży pożarnej do mieszkańców nie przynoszą niestety żadnego skutku, dlatego proceder wypalania traw ma się wciąż dobrze.