Sobotnie spacerki z przewodnikiem PTTK wracają w 2024, rozpoczynając się w parku Traugutta

Sobotnie spacerki z przewodnikiem PTTK wracają w 2024, rozpoczynając się w parku Traugutta

Kolejna, XIV już edycja imprezy organizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, zatytułowanej „Soboty z przewodnikiem PTTK”, zostanie zapoczątkowana w wyjątkowy sposób. Zaplanowany na rok 2024 pierwszy spacer odbędzie się w miejscu upamiętniającym Romualda Traugutta i jego 160. rocznicę śmierci.

Romuald Traugutt, znany jako dyktator Powstania Styczniowego, dowódca oddziału polskiego, generał i komisarz wojenny na Galicję, to postać godna pamięci. Jest to bohater, który poświęcił swoje życie walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. W uznaniu jego zasług, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił 28 lipca 2023 roku uczcić rok 2024 jako Rok Romualda Traugutta.

Miejsce pierwszego spaceru, Park Traugutta, to nie tylko oaza przyrody idealna do relaksu i spacerów, ale również miejsce o bogatej historii. Na jego terenie znajdują się ślady dawnej architektury religijnej, m.in. kościół św. Anny oraz cmentarze. Dzięki staraniom mieszkańców Elbląga, w 1960 roku teren ten został przekształcony w park noszący imię Romualda Traugutta.

W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić kaplicę św. Anny oraz nowo wybudowaną Cerkiew greckokatolicką p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Elbląga i turystów do zapoznania się z programem „Sobot z przewodnikiem PTTK” w roku 2024 i dołączenia do nas w sobotę 6 lipca o godzinie 10. Spotkamy się pod kaplicą św. Anny, skąd ruszamy na spacer po parku Traugutta.