Po raz piąty Elbląg w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – zbliża się rywalizacja

Po raz piąty Elbląg w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – zbliża się rywalizacja

Elbląg jest gotowy na kolejne, już piąte, starcie w rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski. W poprzedniej edycji zaangażowanych było ponad 1100 mieszkańców miasta, którzy przejechali wiele kilometrów na rzecz swojego miasta. Teraz liczymy na to, że ten wynik zostanie pobity. Pierwszy oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024 wystartował z nadejściem wiosny, dając szansę mieszkańcom Elbląga na sprawdzenie swojej formy przed finałowymi zmagania aż do 21 maja.

Już po raz piąty Elbląg przystępuje do rywalizacji z innymi polskimi miastami, które biorą udział w tej społecznej kampanii. Jej celem jest popularyzacja aktywnego trybu życia, promocja jazdy na rowerze i turystyki rowerowej. Finał tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbędzie się w dniach od 1 do 30 czerwca.

Jest radosną wiadomością, że co roku coraz więcej osób decyduje się na pedałowanie dla Elbląga. W poprzednich zmaganiach udział wzięło ponad 1100 osób, które przejechały łącznie 166 527 km. Dzięki temu efektowi Elbląg zajął 19 miejsce w stawce przekraczającej 60 miast. Najbardziej aktywne osoby i szkoły, zarówno podstawowe, jak i ponadpodstawowe, zostały uhonorowane nagrodami.

Zasady uczestnictwa w akcji są bardzo proste. Uczestnicy muszą pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, dzięki której śledzone są ich trasy i odległości przejechane na rowerze. Każdy uczestnik może zadecydować, dla którego miasta chce jeździć. Co ważne, aplikacja działa globalnie.

W tym roku rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbędzie się w dniach od 1 do 30 czerwca. Już teraz mieszkańcy mogą przyłączyć się do oficjalnego treningu, który rozpoczął się 21 marca i potrwa do 21 maja. Podczas tego treningu mieszkańcy miast i gmin mogą poznać szczegóły zabawy oraz funkcjonalności bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta. Różnica polega na tym, że podczas treningu wszystkie przejechane kilometry są sumowane dla wybranego miasta. Natomiast w głównej rywalizacji stosowany jest przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty z uwzględnieniem liczby mieszkańców.

Obie rywalizacje, zarówno Trening jak i czerwcowa Rywalizacja, będą prowadzone w formie dwóch równoległych konkursów. Poznamy w nich najbardziej rowerowe miasto prezydenckie i najbardziej rowerową gminę w Polsce. Rowerzyści mogą wybrać odpowiednią dla siebie rywalizację w aplikacji i dołączyć do zabawy. W tym roku jest jedna nowość – nie można jednocześnie pedałować w obu rywalizacjach! Najpierw trzeba zadecydować, czy będziemy jeździć dla miasta czy dla gminy.

Pobierając aplikację Aktywne Miasta, dostajesz za darmo narzędzie do treningu, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, masz szansę sprawdzić swoje umiejętności w ogólnopolskim starciu, dobrze się bawić ze swoimi znajomymi i pedałować dla swojego miasta. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów. Zarejestruj się już teraz na trening, aby na pewno nie przegapić czerwcowej rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski.