Nowa era parkomatów w Elblągu. innowacyjne rozwiązania od Project Parking

Nowa era parkomatów w Elblągu. innowacyjne rozwiązania od Project Parking

Po dwóch miesiącach udanych prób, Zarząd Komunikacji Miejskiej (ZKM) zdecydował się na zastąpienie przestarzałych parkomatów SPP nowymi urządzeniami. Nowatorska funkcja tych urządzeń polega na obowiązku wpisania numeru rejestracyjnego samochodu oraz możliwości zasilenia parkomatu nie tylko monetami, ale także kartami bankowymi i systemem BLIK. Warto jednak zauważyć, że opcja dokonywania płatności za pomocą EKM nie będzie już dostępna.

Każde z nowych urządzeń będzie sprzężone z dedykowanym oprogramowaniem, które będzie monitorować i kontrolować ich funkcjonowanie. W przyszłości użytkownicy nie będą musieli drukować biletów parkingowych, co znacznie uprości obsługę parkomatów.

Nowoczesne parkomaty będą korzystać z energii pochodzącej z wbudowanych w obudowę paneli fotowoltaicznych. Będą one również posiadały opcję działania na prąd sieciowy, co zapewni ich ciągłą pracę niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zgodnie z wynikiem przetargu, zadanie dostawy, montażu i uruchomienia nowych urządzeń powierzono firmie z Poznania – Project Parking. Do połowy września 2023 roku planowane jest wdrożenie 50 parkomatów na terenach Elbląga.

Całościowa wartość zamówienia wynosi blisko 1,1 miliona złotych netto.