Młody Polak z Elbląga zdobył indeksy na cztery amerykańskie uniwersytety

Młody Polak z Elbląga zdobył indeksy na cztery amerykańskie uniwersytety

Wciąż rośnie liczba młodych ludzi z Polski marzących o kształceniu się w USA. Emil Piwoński, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu, jest jednym z nich. Dzięki swojej determinacji 18-latek uzyskał możliwość podjęcia nauki na czterech uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.

Emil wspomina, jak po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone w 2021 roku, mając zaledwie 15 lat. Fascynacja Manhattanem i jego wieżowcami zapoczątkowała marzenie o studiach za oceanem. Wierzy, że Stany Zjednoczone są miejscem, gdzie może osiągnąć wszystko i gdzie granic jego marzeń nie istnieją.

Zdaniem maturzysty, edukacja na amerykańskich uczelniach przekłada się na lepsze perspektywy zawodowe. W przeciwieństwie do dyplomów polskich uczelni, które są uznawane głównie w Europie, studia w USA otwierają drzwi praktycznie na cały świat.

Emil przyznał, że proces aplikowania do amerykańskich uczelni jest skomplikowany i wymaga dużo czasu. Rozpoczął go już w pierwszej klasie liceum, korzystając z pomocy prywatnej agencji. Musiał nie tylko zdać amerykańską maturę (Scholastic Assessment Test), ale też napisać wiele esejów dla każdej ze szkół oraz zdobyć rekomendacje od nauczycieli. W przeciwieństwie do Polski, gdzie kluczowe są wyniki matury, w USA niezbędna jest wysoka średnia ocen.

Obecnie Emil ma do wyboru aż cztery uczelnie, do których udało mu się dostać. Teraz musi jedynie dostarczyć dokumenty potwierdzające zakończenie edukacji w Polsce i zaliczenie matury, aby rozpocząć studia za oceanem.

Zaangażowanie Emila doceniła także jego wychowawczyni, Joanna Kurczewska, która wystawiła mu pozytywną rekomendację. Anglistka podkreśliła doskonałe umiejętności językowe Emila i wyraziła nadzieję, że poradzi sobie również z wyzwaniami natury emocjonalnej.

W II LO w Elblągu jest jeszcze jeden uczeń, który podobnie jak Emil aplikował na amerykańską uczelnię i obecnie czeka na wyniki swojej rekrutacji.