Kryzysowa sytuacja – mężczyzna zabarykadował się w pokoju z nożem

Kryzysowa sytuacja – mężczyzna zabarykadował się w pokoju z nożem

W niedzielę policja otrzymała zgłoszenie od kobiety, która stwierdziła, że jej  chłopak zachowuje się w nietypowy sposób. Mężczyzna był uzbrojony w nóż i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń. Na miejsce zdarzenia w Elblągu został zadysponowany zespół kryzysowy. Stróże prawa musieli wtargnąć do pomieszczenia i obezwładnić mężczyznę, który okazał się być nietrzeźwy. 42-latek został następnie przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

Policjanci apelowali do społeczeństwa, aby nie bało się prosić o pomoc w trudnych sytuacjach i przypominali o uruchomionym przez Fundację „Itaka” w grudniu 2017 roku Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Centrum to oferuje pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i obejmuje telefoniczne wsparcie specjalistów takich jak psychiatrzy, psycholodzy, prawnicy i pracownicy socjalni.

Centrum Wsparcia to inicjatywa Fundacji „Itaka”, która powstała na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i jest finansowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Celem projektu jest zapewnienie pomocy osobom, które przeżywają trudności psychiczne w wyniku znaczących strat, takich jak śmierć, utrata pracy, rozwód czy zaginięcie bliskiego członka rodziny, a także pomoc w zapobieganiu depresji, samobójstwom i zachowaniom autodestrukcyjnym. Usługa ta jest otwarta dla osób w każdym wieku.

Centrum Wsparcia zapewnia stałą pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość komunikacji za pomocą poczty elektronicznej i czatu.