IX Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

IX Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

W poniedziałkowe przedpołudnie 29 maja 2023 roku, o godzinie 9:30, w Lubawskim Centrum Aktywności Lokalnej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – IX Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”. Organizatorami konferencji były Fundacja Nicolaus Copernicus, Miasto Lubawa oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki PAN. Tegoroczne spotkanie miało szczególnie uroczysty charakter, gdyż przypadało na obchody 550. rocznicy urodzin słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.

Choć większość osób kojarzy Mikołaja Kopernika z miastami takimi jak Toruń, Frombork, Olsztyn czy włoskimi Padwą i Bolonią, to warto pamiętać, że Lubawa również posiada istotne miejsce w jego życiorysie. To właśnie na Ziemi Lubawskiej historycy odkryli dowody wskazujące na podjęcie decyzji o opublikowaniu dzieła Kopernika pt. „De Revolutionibus”.

Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” stanowi ważne forum wymiany myśli naukowej, na którym obecni są uczeni z różnych krajów, takich jak Niemcy czy Stany Zjednoczone, ale także z Polski. Wśród uczestników znalazł się między innymi dr Jerzy Sikorski z Olsztyna – wybitny znawca życia i twórczości Mikołaja Kopernika.

Na potrzeby młodzieży obecnej na konferencji, TVP Nauka przygotowała obszerne stoisko z licznych eksperymentów z dziedziny fizyki oraz chemii. Uczestnicy mogli również skorzystać z mobilnego obserwatorium astronomicznego, które oferowało możliwość obserwacji Słońca za pomocą trzech potężnych teleskopów.